Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce. "Perspektywy" opublikowały ranking

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu "Perspektyw"
Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu "Perspektyw" Fot. Albert Zawada / AG
„Perspektywy” opublikowały tegoroczną edycje swojego rankingu uczelni akademickich. Pierwsze miejsce przypadło Uniwersytetowi Warszawskiemu, który wyprzedził Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Perspektywy” przygotowały także ranking niepublicznych uczelni magisterskich. W nim zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W opublikowanym przez „Perspektywy” rankingu uczelni akademickich na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, który zdołał pokonać zeszłorocznego lidera, czyli Uniwersytet Jagielloński.

W pierwszej dziesiątce uplasowały się również: Uniwersytet Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Poza pierwszą dziesiątką znalazły się m.in.: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (dwie najlepsze uczelnie ekonomiczne), W rankingu niepublicznych uczelni magisterskich zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (trzecie miejsce w zestawieniu najlepszych uczelni ekonomicznych).

Za nią znalazły się: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie], Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Collegium Civitas w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi i Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu.


„Perspektywy” przygotowały także rankingi poszczególnych kierunków. Wynika z nich, że najlepsze kierunki IT oferują krakowska AGH, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Najlepsze kierunki ekonomiczne mają: warszawska SGH, Uniwersytet Warszawski i poznański Uniwersytet Ekonomiczny. Prawo najlepiej studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim i poznańskim UAM, a kierunki lekarskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Collegium Medium UJ oraz Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Rankingi przygotowała Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. Kapitule przewodniczył prezes PAN prof. Michał Kleiber. W jej skład weszli także m.in.: prof. Marek Safjan, prof. Marek Rocki, prof. Tadeusz Tołłoczko i dr Alicja Adamczak.

Przygotowując ranking, opierano się na 33 kryteriach, które umieszczono w sześciu podstawowych grupach: prestiż, prestiż wśród pracodawców, potencjał naukowy, efektywność naukowa, publikacje i cytowania, innowacyjność i umiędzynarodowienie.źródło: Perspektywy.pl
Trwa ładowanie komentarzy...