Nowy Jork uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokażą mural na Greenpoincie

Nowy Jork uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie mural na Greenpoincie
Nowy Jork uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie mural na Greenpoincie Fot. screen nowydziennik.com
Mieszkańcy części Brooklynu w Nowym Jorku, nazywanej "małą Polska", w przyszły weekend zaprezentują mural ku czci poległych powstańców warszawskich. Obraz powstaje na ścianie budynku Polskiego Domu Narodowego „Warsaw”.

Mural będzie przedstawiał trzech powstańców m.in. Ryszarda Kossobudzkiego, uczestnika powstania oraz Juliana Kulskiego, autora książki "Dziedzictwo Orła Białego". Obok nich znajdzie się syrenka warszawska, a w tle zburzona stolica Polski. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada nowojorski oddział Pangea Network wraz ze Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Autorem ogromnego malowidła jest Rafał Pisarczyk, polski malarz mieszkający w Nowym Jorku, który ma na koncie również inny historyczny mural w Nowym Jorku. Pisarczyk na prywatnej posesji na Brooklynie stworzył obraz poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Odsłonięcie pracy zaplanowano na 27 lipca. W uroczystości mają wziąć udział powstańcy żyjący w Nowym Jorku, lokalni politycy oraz przedstawiciele nowojorskich władz i polonijnych organizacji. – Jest to wyraz hołdu dla wszystkich, którzy za nas walczyli i umierali za naszą wolność. Nie chcieliśmy jednak, żeby to był wizerunek brutalny, aby nie zniechęcić i nie odciągać uwagi ludzi – podkreślił autor muralu.

W związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy z polonijnymi organizacjami planuje szereg imprez, wystaw i projekcji filmowych, mających na celu jego upamiętnienie.

Źródło: nowydziennik.com
Trwa ładowanie komentarzy...