Pierwszy gejowski "ślub" w Polsce. Zabrakło obrączek, ale mają wspólne nazwisko i prawa

Pierwszy gejowski "ślub" w Polsce. Zabrakło obrączek, ale mają wspólne nazwisko i prawa
Pierwszy gejowski "ślub" w Polsce. Zabrakło obrączek, ale mają wspólne nazwisko i prawa Fot. Shutterstock
Chociaż formalnie nie są nawet związkiem partnerskim, bo nie przewiduje tego polskie prawo, to udało im się przekonać urzędników do zmiany na wspólne nazwisko. Na potrzeby swojego "ślubu" stworzyli "umowę partnerską" i podpisali ją przy notariuszu. Jędrzej i Marek Idziak-Sępkowscy nie zostali małżonkami, ale wielu osobom homoseksualnym wytyczyli nowy szlak.

– Zrobiliśmy to z miłości – tak o swoim nieformalnym ślubie mówią Jędrzej i Marek w rozmowie z TVN24. – Jak Polak chce, to potrafi – dodają. Było błogosławieństwo rodziców, przejazd dorożką po rynku w Krakowie, podpisanie "Umowy partnerskiej" w obecności notariusza i wesele - prawie jak ślub.

Panowie świadomie zrezygnowali z obrączek, bo czekają na legalizację związków partnerskich. - My wtedy nie zrobimy już przecież drugiej hucznej imprezy, bo ślub mamy za sobą. Ale zrobimy obiad dla najbliższej rodziny i wtedy założymy sobie krążki na palce – podkreślają.

Są ze sobą od siedmiu lat. Wspólnie kupili auto i prowadzą firmę. Przez półtora roku obmyślali jak wejść w formalny związek, bez ustawy o związkach partnerskich, o ślubach gejowskich nie wspominając. Wpadli na pomysł, że do swojego nazwiska dodadzą drugi człon z nazwiskiem partnera. W urzędzie stanu cywilnego argumentowali, że są "w szczególnie ważnych więziach emocjonalnych z osobą noszącą drugie nazwisko i jej rodziną". Urzędnicy nie robili problemów.


Potem już była uroczystość i podpisanie umowy. Z formalnego punktu widzenia jest to umowa cywilna, która w odróżnieniu od aktów notarialnych, może być wygłaszana publicznie – tłumaczą nowożeńcy. – A prawo jest takie, że każdy z umawiających może złożyć oświadczenie dowolnej treści, a więc też wyznać miłość – podkreślają.

Źródło: tvn24.pl
Trwa ładowanie komentarzy...