Ukłon władz Warszawy wobec rowerzystów. Wkrótce będą mieli prawo jeździć ulicami pod prąd

Wkrótce rowerzyści będą mogli jeździć jednokierunkowymi ulicami Warszawy pod prąd.
Wkrótce rowerzyści będą mogli jeździć jednokierunkowymi ulicami Warszawy pod prąd. Fot. Agata Grzybowska/Agencja Gazeta
Warszawscy rowerzyści doczekali się jeszcze większej swobody na drogach. Już wkrótce miłośnicy jednośladów będą mieli prawo jeździć jednokierunkowymi ulicami stolicy pod prąd. Najpierw taka możliwość zostanie stworzona na Starym Mieście, a później ma objąć wszystkie jednokierunkowe ulice miasta.

Pomysłodawcy tego rozwiązania przekonują w "Gazecie Wyborczej", że jazda pod prąd umożliwi zastosowanie roweru jako jeszcze szybszego środka transportu. Rowerzyści nie będą musieli zastanawiać się, którą ulicą mają prawo jechać, tylko będą mogli wybrać najkrótszą trasę. Kolejnym argumentem za nadaniem takiego prawa rowerzystom jest fakt, iż podobne rozwiązania dawno temu wprowadzone zostały w krajach takich, jak Holandia i Niemcy.

Nad Wisłą wzorem dla stolicy ma być tymczasem Gdańsk, w którym rowerzyści również od lat mają prawo do swobodnego pedałowania pod prąd zakorkowanymi często ulicami ścisłego centrum. Czy jednak osławione częstymi wypadkami ulice Warszawy również nadają się do jazdy rowerem pod prąd?

"Gazeta Wyborcza" cytuje opinię prof. Heinera Monheima z Uniwersytetu w Trewirze. – Kierowca i cyklista jadący naprzeciw siebie bardzo dobrze się widzą. Ryzyko kolizji – nawet na wąskich drogach - jest niewielkie – zapewnił naukowiec, który gości na trwającym właśnie w stolicy Kongresie Rozwoju Ruchu Rowerowego.
Trwa ładowanie komentarzy...