Prof. Hartman usunięty z Komisji Etyki przy ministrze zdrowia. Za wpis o kazirodztwie

Prof. Jan Hartman został usunięty ze składu komisji etyki ministerstwa zdrowia
Prof. Jan Hartman został usunięty ze składu komisji etyki ministerstwa zdrowia Fot. Łukasz Głowala / AG
Prof. Jan Hartman nie będzie dłużej zasiadał w działającej przy ministerstwie zdrowia Komisji Etyki. W związku z felietonem, w którym proponował rozpoczęcie dyskusji o kazirodztwie, został odwołany z tej funkcji - informuje "Gość Niedzielny".

Komisja Etyki została powołana do życia w maju 2013 roku przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Znaleźli się w niej naukowcy, prawnicy i filozofowie, a wśród nich prof. Hartman. Jego kariera w roli eksperta ministerstwa właśnie się jednak zakończyła. "Skład Komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia, działającej przy ministrze zdrowia, został zmieniony. W nowym składzie nie ma profesora Jana Hartmana” - napisał do "Gościa Niedzielnego" rzecznik Arłukowicza Krzysztof Bąk.

Odwołanie filozofa ma związek z jego kontrowersyjnym tekstem o kazirodztwie. Hartman nie zaproponował co prawda legalizacji takich związków w Polsce, ale jego zdaniem powinniśmy rozpocząć dyskusję na ten temat. "Być może piękna miłość brata i siostry jest czymś wyższym niż najwznioślejszy romans niespokrewnionych ze sobą ludzi?" - napisał. Został za to wyrzucony z partii Twój Ruch.

Już wcześniej pojawiały się apele, by usunąć profesora z Komisji Etyki. Kilka miesięcy temu sporo emocji wzbudził wywiad, jakiego udzielił pismu Medexpress, a w którym nazwał Kodeks Etyki Lekarskiej "mieszaniną mowy-trawy oraz ekspresji różnych korporacyjnych fobii, urazów i zaklęć". Wtedy pod wnioskiem m o odwołanie Hartmana podpisało się 18 profesorów i prawie 2 tys. lekarzy. Minister pozostawił go jednak na stanowisku.


Źródło: "Gość Niedzielny"
Trwa ładowanie komentarzy...