Oscar Pistorius skazany na pięć lat więzienia

Oscar Pistorius skazany na pięć lat więzienia
Oscar Pistorius skazany na pięć lat więzienia Fot. Zrzut ekranu z YouTube.com
Oscar Pistorius został skazany na 5 lat więzienia. To finał ciągnącego się od ponad roku procesu znanego sportowca.

Kilka tygodni temu sąd RPA uznał, że sportowiec nieumyślnie zabił swoją partnerkę Reevę Steenkamp. Jednocześnie podkreślił, że nie było to celowe i wcześniej zaplanowane morderstwo"

Sędzia Thokozila Masipa uznała, że prokuratura nie przedstawiła dowodów, które wskazywałyby na to, że Pistorius umyślnie zamordował swoją partnerkę. Zdaniem sądu niepełnosprawny sportowiec jest jednak winny nieumyślnego spowodowania śmierci (culpable homicide) swojej partnerki, którą postrzelił, gdy stała za drzwiami toalety. Pistoriusowi groziła za to kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Biegacz tłumaczył, że otworzył ogień, ponieważ myślał, iż Steenkamp jest włamywaczem. Sąd w Pretorii uznał, że takie zachowanie było „nierozsądne i nieadekwatne do sytuacji”, podkreślając, że przed sięgnięciem po broń palną Pistorius mógł zadzwonić na policję. Prokuratura przekonywała, że sportowiec popełnił morderstwo z premedytacją i żądała kary co najmniej 25 lat pozbawienia wolności.

Reeva Steenkamp zginęła w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku, gdy stała w toalecie domu Pistoriusa. Sportowiec oddał w jej kierunku cztery strzały.
Trwa ładowanie komentarzy...