UE będzie wetowała budżety państw członkowskich? Niemcy: To nie narusza krajowych przepisów

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble proponuje, by UE miała prawo do wetowania budżetów krajowych w państwach członkowskich.
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble proponuje, by UE miała prawo do wetowania budżetów krajowych w państwach członkowskich. Fot. YiAN Kourt / Shutterstock.com
Unia Europejska powinna mieć prawo do wetowania budżetów poszczególnych państw członkowskich? Taką propozycję w niedzielę oficjalnie złożył szef niemieckiego resortu finansów Wolfgang Schäuble. Jego zdaniem, przywódcy UE zgodę na rozpoczęcie pracy nad takimi rozwiązaniami powinni dać już podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej.

Wolfgang Schäuble proponuje, by standardem w Unii Europejskiej stało się prawo komisarza ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł do wetowania budżetów w tych państwach członkowskich, gdzie w nowym budżecie naruszone zostaną kryteria przyjęte w strefie euro.

- To nie narusza krajowych przepisów budżetowych - zapewnia Schäuble. W ocenie niemieckiego ministra finansów, po wprowadzeniu takich zasad państwa członkowskie nadal zachowają bowiem możliwość decydowania o ewentualnych cięciach budżetowych, wzroście podatków i kreowaniu innych reform ekonomicznych.

Z informacji, które zdradził w niedzielę wpływowy Niemiec wynika, że zielone światło dla rozwijania tego pomysłu może zapaść już na najbliższym szczycie europejskich przywódców, który w grudniu poprowadzi już nowy przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.


Źródło: France24.com
Trwa ładowanie komentarzy...