E-papierosy 10 razy bardziej szkodliwe? "Spokojnie, ten model nie jest dostępny w Polsce"

Niektóre e-papierosy wytwarzają więcej szkodliwych substancji niż papierosy tradycyjne
Niektóre e-papierosy wytwarzają więcej szkodliwych substancji niż papierosy tradycyjne Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przeglądając portale internetowe, można się natknąć na artykuły, które przekonują, że tzw. e-papierosy są bardziej rakotwórcze od tradycyjnych papierosów. Artykuły te powołują się na wyniki analizy, jaką przeprowadzili japońscy naukowcy. Problem polega na tym, że autorzy analizy doszli do nieco odmiennych wniosków.

W podsumowaniu raportu, przygotowanego m.in. przez pracowników Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Japonii, przyznano, że e-papierosy emitują toksyczne związki karbonylowe, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. W większości przebadanych przypadków elektroniczne papierosy wytwarzały jednak mniej szkodliwych substancji niż papierosy tradycyjne.

Większe stężenie substancji onkogennych stwierdzono jedynie w parze wytwarzanej przez stosunkowo niedużą liczbę e-papierosów. – W przypadku jednej z marek zespół odkrył, że poziom substancji rakotwórczych jest ponad 10-krotnie wyższy od tego, jaki stwierdzono w jednym papierosie tradycyjnym – powiedział Naoki Kunugita, członkiem zespołu badawczego. Stężenie substancji onkogennych było najwyższe, gdy przegrzewało się urządzenie podgrzewające płyn zawierający nikotynę.

O tym, że 10-krotnie większe stężenie szkodliwych substancji wykryto jedynie w przypadku jednej marki, poinformowało Stowarzyszenie na rzecz E-palenia STEP, które skupia firmy z branży e-papierosów.
Artur Ziółkowski

Przypadek opisany przez naukowców z Japonii dotyczy jednej marki e-papierosów i modelu, który w ogóle nie jest dostępny w Polsce ani w wielu innych regionach świata. Polska branża dba o jakość swoich produktów i te są - zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Polsce - znacznie mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy tytoniowe.

Autorzy raportu podkreślili, że temat szkodliwości e-papierosów wymaga dalszych badań, które pomogą lepiej zrozumieć mechanizm powstawania toksycznych związków karbonylowych.


źródło: Sky News
Trwa ładowanie komentarzy...