Polacy coraz mniej chętnie wspierają organizacje dobroczynne. Prawie 50 proc. uważa, że dochodzi w nich do nadużyć

Coraz mniej chętnie wspieramy organizacje dobroczynne.
Coraz mniej chętnie wspieramy organizacje dobroczynne. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Zmniejsza się skłonność Polaków do dobroczynności. Z badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie Klon/Jawor wynika, że w tym roku mniej osób niż w dwóch ubiegłych latach wsparło stowarzyszenie czy organizacje dobroczynne.

W 2014 roku na wrzuceniu do puszki paru groszy czy zrobienie przelewu na konto zdecydowało się 66 proc. Polaków, podczas gdy rok wcześniej było to 74 proc., zaś w 2012 roku – 70 proc. Co może być powodem zmniejszającej się liczby osób, które decydują się wesprzeć organizacje charytatywne? Prawdopodobnie nagłośniona w mediach defraudacja pieniędzy przez szefa fundacji Kid Protect oraz rzucane publicznie podejrzenie pod adresem Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Marta Gumkowska

Rzeczywiście, w naszym badaniu wyszło, że ludzie rzadziej niż w poprzednim roku wspierali Orkiestrę. Ale to nie musi świadczyć o spadku zaufania do niej, bo przecież w ogóle skłonność do dobroczynności się zmniejszyła.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”
Mniej chętnie sięgamy do portfela, żeby wesprzeć organizacje dobroczynne, bo zmienił się sposób, w jaki je postrzegamy. Zaledwie 34 proc. osób uważa, że efekty ich działań są pozytywne, podczas gdy w ubiegłym roku ten odsetek wynosił 45 proc. 44 proc. osób uważa, że organizacje zajmujące się zbiórkami na cele dobroczynne marnują pieniądze, które otrzymują, a aż 48 proc. – że dochodzi w nich do nadużyć.

Źródło:
wyborcza.pl
Trwa ładowanie komentarzy...