"Papież idiota. Straszne". Rafał Ziemkiewicz obraził Franciszka

Rafał Ziemkiewicz nazwał papieża "idiotą"
Rafał Ziemkiewicz nazwał papieża "idiotą" Fot. Portal Telewizja Republika / youtube.com, Giulio Napolitano / shutterstock.com
Słowa papieża Franciszka, który powiedział, że dobrzy katolicy nie muszą „być jak króliki”, wywołały niemałe poruszenie także w Polsce. Wypowiedź Ojca Świętego rozczarowała m.in. Tomasza Terlikowskiego, który dumnie oświadczył, że „jest królikiem”. Następnie głos zabrał Rafał Ziemkiewicz. – Papież idiota. Straszne – napisał publicysta.

Krótki komentarz Ziemkiewicza od razu został dostrzeżony przez innych użytkowników Twittera. Niektórzy – na przykład pisząca dla tygodnika „Wprost” Agnieszka Burzyńska – nie kryli, że wystawiona przez publicystę ocena nader ich zaskoczyła.
Swoje stanowisko Ziemkiewicz rozwinął na Facebooku.
Post użytkownika Rafał Ziemkiewicz.

Analiza Tomasza Terlikowskiego
Rozleglejszą analizę wypowiedzi Franciszka przeprowadził w Salonie 24 Tomasz Terlikowski, wielokrotnie podkreślając, że papieskie słowa zostały zmanipulowane przez media. Część relacji sugeruje bowiem, że Ojciec Święty opowiedział się przeciwko wielodzietności.

Tymczasem, jak wynika z przedstawionej przez redaktora interpretacji, papież wielodzietność pochwalił, przypominając jedynie, że rodzice powinni być odpowiedzialni i roztropni.

Problem polega jednak na tym, że przedstawiając raczej tradycyjne stanowisko Kościoła, Franciszek posługiwał się językiem potocznym i czynił niezbyt jasne zastrzeżenia. Fakt ten od razu wykorzystały nieprzychylne katolicyzmowi media.
Tomasz Terlikowski

Jednym słowem, pamiętając o tym, że media manipulują, warto nie dawać im broni. A dodatkowo warto też uważać, by formą wypowiedzi nie dotykać wierzących katolików, którzy swoje powołanie odczytują jako wierność Bożemu wezwaniu do posiadania dzieci.

My nie mnożymy się jak króliki, ale odpowiadamy na wezwanie Pana Boga, i nie widać powodu, by Ojciec Święty używał wobec nas (nawet jeśli w mowie zależnej) języka jednoznacznie stygmatyzującego.
Czytaj więcej

Trwa ładowanie komentarzy...