Steven Spielberg wyprodukował film o Auschwitz-Birkenau. Narratorką jest Meryl Streep

Kadr z filmu "Auschwitz", który wyprodukował Steven Spielberg
Kadr z filmu "Auschwitz", który wyprodukował Steven Spielberg Fot. USC Shoah Foundation / youtube.com
Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego zespołu obozów Auschwitz-Birkenau na YouTubie ukazał się krótki film, w którym przypomniano historię stworzonej przez hitlerowskie Niemcy fabryki śmierci. Film został wyprodukowany przez Stevena Spielberga. W roli narratorki wystąpiła Meryl Streep.

Opublikowany przez USC Shoah Foundation materiał poświęcono pamięci 1,1 mln zamordowanych w Auschwitz-Birkenau osób. Zarys historii nazistowskiego kompleksu obozów został nakreślony głosem Meryl Streep, któremu akompaniuje muzyka niemieckiego kompozytora Hansa Zimmera, laureata Oscara, Złotych Globów oraz Grammy.
Spielberg, który posiada żydowskie korzenie i jest honorowym przewodniczącym USC Shoah Foundation, przyleciał do Polski na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek reżyser spotkał się w Krakowie z byłymi więźniami Auschwitz-Birkenau oraz ich rodzinami.

Spielberg podkreślił, że Shoah Foundation dąży do zachowania relacji osób, którym udało się przetrwać w Auschwitz-Birkenau, by mogły z nich korzystać kolejne pokolenia. Według niego takie świadectwa są najskuteczniejszym lekiem na powracającą wciąż nienawiść.

– Jeśli jesteście Żydami, jeśli jesteście kimkolwiek, kto wierzy w wolność religii, wolność wypowiedzi, wiecie, że tak jak wiele innych grup, raz jeszcze musimy mierzyć się z nietolerancją, antysemitami, radykalnymi ekstremistami, religijnymi fanatykami, którzy prowokują nienawistne zbrodnie – zaznaczył reżyser, którego zacytowała "Gazeta Wyborcza".
Trwa ładowanie komentarzy...