Unia energetyczna - sztandarowy projekt Tuska - coraz bardziej okrojony. Zachód nie chce płacić za Europę Wschodnią

Lansowany przez Donalda Tuska projekt unii energetycznej wygląda coraz skromniej.
Lansowany przez Donalda Tuska projekt unii energetycznej wygląda coraz skromniej. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Unia energetyczna była jednym z głównych pomysłów Donalda Tuska w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Obecny szef Rady Europejskiej obiecywał, że w Brukseli nadal będzie promował ten projekt. Ale dzisiaj zostało z niego niewiele.

Unia energetyczna miała zapewnić Unii Europejskiej bezpieczeństwo dostaw surowców, między innymi przez mocniejszą pozycję negocjacyjną z Rosją. Według planu Donalda Tuska kraje wspólnoty miały razem kupować gaz, dzięki czemu jego ceny byłyby niższe, a i trudniej byłoby szantażować pojedyncze państwa groźbą odcięcia dostaw.

Jednak kraje Zachodu nie chcą narażać swoich interesów ekonomicznych w imię ochrony Wschodu. – Tam panuje przekonanie, że zakupy gazu powinny opierać się na kryterium biznesowym, a więc finansowym – mówił w Warszawie unijny komisarz ds. unii energetycznej, a przy tym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Marosz Szefczovic.

Dlatego unia energetyczna będzie dobrowolna, a nie obowiązkowa - wyjaśnia RMF FM. Dziennikarz ekonomiczny rozgłośni Krzysztof Berenda ocenia, że projekt Tuska jest w rozsypce. Wskazuje też, że osłabianie unii energetycznej bardziej wystawia nas na wpływ Rosji.


– Pozostaje spór co do tego, czy możliwe jest wspólne negocjowanie ceny – tak o rozwoju negocjacji w sprawie forsowanej przez Polskę unii energetycznej mówił jeszcze w maju premier Donald Tusk. – Na razie uzyskaliśmy taki stan - myślę, że w środę uzyskam potwierdzenie w Brukseli - że jest powszechna i pełna akceptacja dla czterech punktów – przekonywał w TVP INFO.

Źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca