15 marca na YouTube pojawiło się nagranie z pierwszego strzeleckiego treningu 7-latka. Chłopiec jest na nim bardzo skoncentrowany, wyraźnie widać, że wie jak obchodzić się z bronią, a wszystkim kieruje jego tata. Oddaje strzały z miejsca, ale także idąc. Internauci są zachwyceni, ale czy całe wydarzenie miało w ogóle prawo się wydarzyć?
Wszyscy pamiętamy tragiczną historię z zeszłego roku ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to 9-latka straciła kontrolę nad pistoletem maszynowym uzi podczas lekcji strzelania i trafiła w głowę swojego instruktora, który potem zmarł. Tymczasem na nagraniu na kanale 83DavidC nie dzieje się nic złego. Wręcz przeciwnie. Ojciec w komentarzu pod filmem zapewnia, że wypad na strzelnicę poprzedzony był treningami na sucho. Chłopiec sam wie, że po każdym oddaniu strzału musi zabezpieczyć broń i zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa.
Ojciec dziecka Dawid Ćwirko opublikował ten film w sieci z kilku motywów. Przede wszystkim chciał udowodnić nim, że strzelectwo można uprawiać od najmłodszych lat i nauczyć dzieci dobrych nawyków oraz bezpiecznego zachowania. Jego syn sam poprosił o umieszczenie nagrania na YouTube.
Zdaniem mężczyzny strzelectwo jest także świetnym nauczycielem pewnych cech, które trudno w inny sposób wyrobić u dziecka, jak np. cierpliwość, umiejętność słuchania, wykonywania komend i skupienia. A co najważniejsze – sprawia mu radość.
– Chodząc na strzelnicę często spotykam dorosłych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze strzelaniem i nie mają żadnego pojęcia, jak obchodzić się z bronią, a powinni przejść kompleksowe szkolenie – mówi Dawid Ćwirko w rozmowie z naTemat. – W moim domu broń jest dostępna od 4 lat i nie jest ona tematem tabu. Moi synowie od małego mieli wpajane, jak się z nią obchodzić i to, że nie wolno celować w kierunku ludzi i zwierząt. Spodziewałem się poruszenia, że 7-latek posługuje się bardziej profesjonalnie niż niejeden policjant w naszym kraju – dodaje.
Według Tomasza Śliwińskiego przedstawiciela Śląskiego Stowarzyszenia Miłośników Broni broń należy traktować jak każde inne narzędzie.
– Jedni rodzice pozwalają dzieciom na zabawę narzędziami, inni nie – mówi. – Przyzwyczajenie dziecka do posługiwania się narzędziami jest bardzo istotne – niezależnie czy mówimy o młotku, rowerze czy pistolecie. Takie posługiwanie się bronią jest bezpieczne. Na uwagę zasługuje także fakt, że użyto amunicji w kalibrze .22, jednej ze słabszych na rynku, odpowiadającej możliwością strzelca – dodaje.
W komentarzach pod filmem internauci są wręcz zachwyceni postawą ojca:
Praktycznie w ogóle nie można znaleźć żadnej krytyki także na portalu Wykop.pl, który przyniósł temu nagraniu popularność.
Wszystko zgodnie z prawem
Zgodnie z art. 11 pkt 2 ustawy o broni i amunicji pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu.
Jak powiedział nam Andrzej Turczyn Prezes Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni na strzelnicy w celach opisanych w przepisie, z broni palnej może korzystać każdy. Przepis nie wprowadza jakiegokolwiek ograniczenia, także pod względem wieku. Jest to zrozumiałe, albowiem strzelnica jest miejscem sportu, rekreacji i szkolenia umiejętności strzeleckich. Właściciel broni musi posiadać pozwolenie na broń, jednak może pozwolić na korzystanie z tej broni na strzelnicy innym osobom.
Aktualnie, aby uzyskać pozwolenie na broń niezbędne jest ukończenie 21 lat oraz otrzymanie zaświadczenia lekarskiego dowodzącego posiadania predyspozycji psychofizycznych do dysponowania bronią palną. Należy uzyskać również orzeczenie psychologiczne dowodzące braku zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, a osoba ubiegająca się o wydanie pozwolenia na broń nie może stanowić zagrożenia dla siebie, porządku i bezpieczeństwa publicznego, tj. nie może być karana za opisane w ustawie rodzaje przestępstw.
Dodatkowo dla pozwolenie do celów sportowych konieczne jest członkostwo w klubie strzeleckim oraz posiadanie patentu strzeleckiego i licencji zawodniczej wydawanych przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.
Najważniejsza jest intencja
Psycholog Karolina Przyłuska z Mamadu.pl zastanawia się jednak nad tym, czy czasem nie powinien zostać doprecyzowany wiek dziecka, od którego mogłoby ono mieć styczność z bronią oraz zwraca uwagę na to, że najważniejsza jest intencja samego dziecka oraz rodziców.
– Jeżeli odbywa się to w miejscu, które jest do tego przystosowane oraz dziecko jest pod okiem instruktorów, to wszystko jest w porządku – mówi Przyłuska. – Skoncentrowałabym się nad celem używania broni przez dziecko. Jeżeli ma odbywać się ono w kategorii sportu, ćwiczenia koncentracji, motoryki to jest to jak najbardziej wskazane. Nie powinno mieć ono jednak miejsca, kiedy dziecko zamiast do tarczy miałoby strzelać do wizerunku człowieka lub zwierzęcia i w ten sposób wyładowywałoby swoją agresję – dodaje.
Napisz do autorki: patrycja.marszalek@natemat.pl
Reklama.
Udostępnij: 3388
Blyfycyfyfyf
Widzę, że młody od razu, właściwie odruchowo, zdejmuje palec ze spustu, kiedy nie strzela. Brawo! Często na strzelnicy widzę dzieciaki przychodzące z ojcem czy rodzicami; dzięki temu jako osoby dorosłe prawidłową obsługę broni będą miały we krwi. Kiedy dorobię się własnego potomka, też planuję go zabierać regularnie na strzelnicę.
Andrzej Turczyn
Bardzo mnie cieszy zainteresowanie filmem. Przez pojawianie się takich filmów odbudowujemy w Polsce pozytywny obraz posiadaczy broni palnej. Budujemy to co utracone – kulturę posiadania broni palnej. Dostęp do broni palnej to europejskie dziedzictwo kulturowe i europejska kultura. Przez ostatnie dziesięciolecia zostało nam to odebrane. Wraz z integracją europejską, powoli przywracamy to co jest także naszym dziedzictwem kulturowym, pozytywny obraz cywilnych, praworządnych posiadaczy broni palnej.