Konsulat w Chicago udostępnił wyniki II tury wyborów. MSZ złamało ciszę wyborczą?

Konsulat w Chicago udostępnił wyniki II tury wyborów. PKW zaprzecza jednak pogłoskom o złamaniu ciszy wyborczej.
Konsulat w Chicago udostępnił wyniki II tury wyborów. PKW zaprzecza jednak pogłoskom o złamaniu ciszy wyborczej. Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Przez całą sobotę i niedzielę trwa w Polsce cisza wyborcza. Do godziny 21.00 zakazane jest agitowanie za którymkolwiek z kandydatów oraz publikowanie wszelkich sondaży prezydenckich. Mimo to, konsulat w Chicago upublicznił oficjalne wyniki II tury wyborów, które udostępniono również na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Czy to oznacza, że polscy dyplomaci złamali ciszę wyborczą?

W opublikowanych dokumentach udostępniono wszystkie dane: numery komisji, frekwencję i najważniejsze – liczbę głosów zdobytych przez kandydatów. Decyzja dyplomatów wywołała duże kontrowersje i liczne komentarze w Internecie. Oskarżeń o złamanie ciszy wyborczej (a przy okazji sprzyjanie jednemu ze startujących) nie brakuje.
PKW zaprzecza: Ciszy nie złamano
Państwowa Komisja Wyborcza studzi jednak powstałe emocje i zaprzecza rzekomemu łamaniu ciszy. – Nie ma przepisu, który by to mocno ograniczał – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Anna Lubaczewska delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie. Wyniki powinny zostać upublicznione po zakończeniu pracy komisji.
Polacy za granicą głosowali już w sobotę, więc w wywieszeniu wyników nie ma nic niezgodnego z prawem. Zakaz ich publikowania również poza granicami Polski dotyczy wyłącznie wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Nieoficjalne wyniki o 21.00
Lokale wyborcze w Polsce otwarte są do godziny 21.00. Wówczas poznamy już pierwsze nieoficjalne wyniki głosowania. Na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja o 12.00 wynosiła 17,40 proc. To około 3 punkty procentowe więcej niż dwa tygodnie temu o tej samej porze. Zgodnie z zapowiedziami PKW, oficjalne wyniki mają być udostępnione w nocy z poniedziałku na wtorek.

Źródło: Rzeczpospolita
Trwa ładowanie komentarzy...