William Szekspir palił marihuanę. Naukowcy odkryli na to twarde dowody

William Szekspir palił marihuanę.
William Szekspir palił marihuanę. shutterstock
Naukowcy z Republiki Południowej Afryki zbadali gliniane fajki, które znaleziono w Stratfordzie, miejscu zamieszkania Szekspira. Użyli nowoczesnej techniki stosowanej w kryminologii i odnaleźli ślady marihuany.

Fajki do palenia tytoniu zostały znalezione w ogrodzie najsłynniejszego brytyjskiego dramaturga. Mimo tego, że mają około 400 lat wciąż zawierają w sobie ślady konopi indyjskich. Może to oznaczać, że twórca „Romea i Julii” wspomagał swoją wenę twórczą narkotykiem.

Odkrycie było możliwe dzięki czułemu urządzeniu gazowemu, które wykryło obecność marihuany w osadzie z fajek należących do dramaturga. W XVII wieku w Europie do palenia dostępny był tytoń i liście koki peruwiańskiej. Ślady tych używek również odnaleziono w badanych eksponatach. Odkrycie marihuany w fajkach Szekspira jest więc niespodziewane.

Odkrycie rzuca światło na dzieła Williama Szekspira. Badacze jego twórczości twierdzą, że w jego utworach można znaleźć fragmenty, które świadczą o tym, że dramaturg doceniał wpływ suszu na wzrost inwencji twórczej. Najwięcej informacji o jego stosunku do narkotyków niesie „Sonet 76”.


Źródło: The Independent
Trwa ładowanie komentarzy...