Janusz Palikot zrzekł się mandatu w Sejmie. Jego miejsce zajmie prezes Wolnych Konopi

Janusz Palikot zrzekł się mandatu poselskiego na rzecz lidera Wolnych Konopi
Janusz Palikot zrzekł się mandatu poselskiego na rzecz lidera Wolnych Konopi Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Na ostatniej prostej przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, Janusz Palikot postanowił oddać swój poselski mandat. Taki ruch ze strony Palikota ma ułatwić Andrzejowi Dołeckiemu, prezesowi Wolnych Konopi, lobbowanie na rzecz zalegalizowania leczniczej marihuany.

Przez trochę ponad miesiąc poseł Dołecki będzie mógł zrobić więcej niż niektórzy posłowie przez 4 lata, bo połowa parlamentarzystów w ostatniej kadencji nie zrobiła nic – komentował swoją decyzję Janusz Palikot.

Zrzeczenie się mandatu przez lidera Twojego Ruchu miało też związek z faktem, że rodzice Andrzeja Dołeckiego przebywali w areszcie za przemyt do Polski 1,2 l oleju z konopi, którego miała używać w celach leczniczych babcia przyszłego posła. Dołecki, mając mandat posła, będzie w stanie walczyć także o osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji co jego rodzice.
– Takich rodzin jak moja jest setki. To są rodziny, które nie załapały się na legalne leczenie. To są rodziny, nad którymi wisi widmo śmierci. W Polsce za ratowanie życia bliskiej osoby, nie czyniąc nikomu krzywdy, można dostać się do więzienia i odpowiadać jak za zbrodnie. Moim rodzicom grozi surowsza kara niż gwałcicielom i niektórym mordercom i wszystkim złodziejom. To jest patologia, którą trzeba zmienić – podkreśla Dołecki.

Palikot zwrócił także uwagę na to, że osoby handlujące dopalaczami są bez większych trudności zwalniane przez sądy do domu. Jak np. „król dopalaczy”, który wyszedł na wolność za kaucją 10 tys. złotych. – Andrzej musiał wziąć pożyczkę w wysokości 50 tys. zł, żeby jego rodzice mogli opuścić areszt za poręczeniem – zaznaczał Palikot.

Lider Twojego Ruchu odda także swoją legitymację poselską na licytację. Uzbierana kwota zostanie przekazana rodzinie Dołeckiego.

Zrzeczenie się mandatu poselskiego przez Janusza Palikota jest tym samym spełnieniem zapowiedzi, którą lider Twojego Ruchu złożył ponad miesiąc temu, o czym pisaliśmy w naTemat.

źródło: Gazeta Wyborcza

Napisz do autora: jakub.rusak@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...