"Wystarczy tego bezeceństwa". Ksiądz i poseł PiS protestowali przeciwko spektaklowi

Spektakl "Męczennicy" dotyka problemu fundamentalizmu we współczesnej Europie. Na zdj. fragment sztuki, wystawianej w TR Warszawa.
Spektakl "Męczennicy" dotyka problemu fundamentalizmu we współczesnej Europie. Na zdj. fragment sztuki, wystawianej w TR Warszawa. Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta
Kilkadziesiąt osób nie chciało dopuścić do pokazu sztuki "Męczennicy" w Kłodzku. Stoją za nim Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Do protestu namawiał m.in. poseł PiS Michał Dworczyk.

Akcja przeciwko wystawieniu sztuki odbyła się 9 października – zebrani spotkali się przed Kłodzkim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. Towarzyszyli im duchowni – ksiądz i ojciec franciszkanin. Mimo że minęło kilka dni, sprawą teraz zainteresowały się ogólnopolskie media, w tym "Gazeta Wyborcza".

– Cała sztuka jest obrazoburcza, skandaliczna, pokazuje, takie złe chrześcijaństwo, wariactwo religijne – powiedział Grzegorz Kogut, jeden z protestujących. – Dało nam to asumpt do tego, aby powiedzieć wystarczy tego bezeceństwa, obrażania... To jest nasza osobista inicjatywa, protest modlitewny – tłumaczył. Warto przypomnieć, że podobne słowa padały przy premierze "Golgoty Picnic", o czym pisaliśmy w naTemat.

Przeciwnicy artystów prosili burmistrza o odwołanie spektaklu, podobnie jak poseł PiS, Michał Dworczyk. Ten opublikował nawet oficjalne stanowisko. Jego zdaniem bowiem "przesłanie dramatu jest manipulacją tekstem Biblii oraz propaguje i umacnia stereotypy uderzające w religię chrześcijańską".


Mimo protestów mieszkańcy Kłodzka obejrzeli "Męczenników". Jak podają lokalne media, nie zakłócali przedstawienia, a przybyły patrol policji i ochroniarze nie byli wcale aż tak potrzebni, jak się wydawało. "Męczennicy" to sztuka niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga i dotyczy problemów dzisiejszych społeczeństw – światopoglądu i odpowiedzialności za wychowanie młodych ludzi.

Źródło: dlk24.pl

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...