Na Śląsku odkryto XVII-wieczną kopalnię srebra. Nikt nie zaglądał tam od... ponad 100 lat

Kopalnia w Srebrnej Górze nie była odwiedzana od ponad  100 lat
Kopalnia w Srebrnej Górze nie była odwiedzana od ponad 100 lat Fot. materiały prasowe / Eskade System
Szukali jej 7 lat i wreszcie znaleźli. Kopalnia pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku i nikt nie zaglądał do środka od ponad stulecia. Odkryto ją w Srebrnej Górze – wsi w województwie dolnośląskim.

Teren kopalni jest częściowo zalany, ale zachowały się cenne dla badaczy elementy, tj. fragmenty drewnianej zabudowy oraz drobne przedmioty. Kopalnia ma przynajmniej dwa poziomy. Naukowcy nie wątpią, że obiekt stanie się atrakcją regionu.

Krzysztof Krzyżanowski, który był zaangażowany w poszukiwania powiedział, że na ślad kopalni naukowcy natknęli się już w 2008 roku, ale prace wykopaliskowe ruszyły dużo później. To była akcja wolontariuszy. Spotykali się głównie w weekendy, skrupulatnie drążąc kolejne warstwy. Wreszcie udało im się natknąć na kopalnię. Podczas prac nie mieli jednak do końca pewności, czy pomiary zostały wykonane prawidłowo. Pobrano próbki, które pozwolą ustalić dokładny wiek kopalni.

To kolejne sensacyjne odkrycie na Śląsku. Jak pisaliśmy w naTemat, jakiś czas temu lokalne media donosiły o odkryciu w Walimiu niedaleko Wałbrzycha poniemieckich tuneli. Cała Polska czeka też na wyniki badań dotyczące złotego pociągu. Prace ruszyły niedawno, ale ich efekty mogą być znane jeszcze w tym roku.

źródło: prw.pl
Trwa ładowanie komentarzy...