Nie będzie Niemiec mediów nam germanił. PiS chce zmian w międzynarodowych wydawnictwach

Poseł PiS-u uważa, że niemieckie media nie przedstawiają "polskiego punktu widzenia".
Poseł PiS-u uważa, że niemieckie media nie przedstawiają "polskiego punktu widzenia". Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Przewodnicząca komisji kultury i środków przekazu w Sejmie Elżbieta Kruk chce zmieniać rynek informacyjny. Poseł PiS chciałaby, aby kapitał mediów był przedmiotem debaty publicznej.

Kruk swoje tezy wykładała w Telewizji Republika. Uważa, że 90 proc. prasy regionalnej i duża część portali i magazynów to media z udziałem kapitału niemieckiego. Kruk uważa, że tytuły na obcym gruncie "nie dbają o jakość, to powoduje tabloidyzację".

- Polacy muszą sobie zdać sprawę z zakresu tego problemu, z zakresu dominacji kapitału niemieckiego w mediach - mówiła poseł.
Kruk uważa, że media prezentują niemiecki punkt widzenia.

- No bo czyj punkt widzenia przedstawiają gazety z kapitałem zagranicznym, na pewno polski? Dlaczego u nas nie ma takiej debaty publicznej? Dlaczego tak wielu polityków i publicystów tak zaciekle broni interesu niemieckiego, a nie polskiego? - mówiła w programie poseł PiS-u.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości uważa, że problem da się rozwiązać wprowadzając bardziej restrykcyjne przepisy antymonopolowe wymierzone w mediowe giganty. W tym przypadku będą one zmuszone do sprzedaży lub zamknięcia niektórych tytułów. Z pewnością takie podejście mogłoby zagrozić niektórym firmom.

- Mam nadzieję, że będzie to przebiegać różną drogą. Może się zdarzyć, że trzeba będzie po prostu wycofać się z rynku - mówiła była Przewodniczący KRRiT.

O tym, że taki ruch może spowodować utratę miejsc pracy poseł już nie wspomniała. Podała za to źródło swoich inspiracji. Jest nimi Viktor Orban, który doprowadził do upadku kilku tytułów. Poseł mówiła też o ustawie o mediach publicznych. Jej projekt zawiera m.in. powoływanie bezpośrednio przez rząd dyrekcji w mediach publicznych czy wprowadzenia powszechnej opłaty audiowizualnej - ma ona wynieść około 10 zł miesięcznie i dotyczyć także tych, którzy telewizora lub radia nie mają.

Napisz do autora: piotr.celej@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...