Wreszcie odnaleziono twórcę waluty Bitcoin? To 44-letni informatyk z Australii

Czy 44-letni Australijczyk rzeczywiście jest twórcą Bitcoin?
Czy 44-letni Australijczyk rzeczywiście jest twórcą Bitcoin? Fot. Shutterstock.com
Media prześcigają się w doniesieniach na temat twórcy Bitcoin. Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że jest to 64-letni Japończyk. Okazał się to jednak fałszywy trop. Za pseudonimem „Satoshi Nakamoto” ma ponoć kryć się 44-letni Australijczyk – Craig Steven Wright.

Twórca, czy nie twórca?
– Albo Wright wymyślił Bitcoin (…) Albo jest genialnym fałszerzem, który bardzo mocno chce, żebyśmy wierzyli, że to on – napisali w tej kwestii eksperci. Bitcoin to wirtualna waluta, która powstała dzięki skomplikowanemu kryptograficznemu protokołowi oraz globalnej sieci komputerów. Jej twórcy są bardzo trudni do wyśledzenia, podobnie jak śledzenie samej waluty, która dzięki swojej anonimowości stała się łatwym wyborem dla działalności przestępczej, o czym pisze BBC.

Miały ponoć wyciec dokumenty świadczące o tym, że to Wright jest twórcą Bitcoin. Po tym, jak „Wired” opublikował raport w tej sprawie, blog oraz konto na Twitterze Wrighta zostały skasowane. Nie ma jednak do końca pewności, czy dokumenty były prawdziwe i czy całe zdarzenie nie jest po prostu „zmyłką”.

Coś w tym jest
Eksperci mają mieszane odczucia co do samej idei Bitcoin, chociaż zyskuje ona na popularności. – Ta wirtualna waluta od kilku lat zdobywa rzesze użytkowników. Jednak raczej nie stanie się nowym globalnym pieniądzem, bo nie ma oparcia w czymś realnym, na przykład złocie – pisaliśmy w naTemat. Nie zmienia to jednak faktu, że zjawisko to wzbudza emocje całego świata. Podobnie jak domniemani twórcy.

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

źródło: BBC
Trwa ładowanie komentarzy...