Kardynał, który wyremontował luksusowy apartament za pieniądze szpitala, zwrócił część wykradzionej kwoty

Kardynał Tarcisio Bertone, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej został w zeszłym roku oskarżony przez "Bild" o przywłaszczenie 15 mln Euro.
Kardynał Tarcisio Bertone, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej został w zeszłym roku oskarżony przez "Bild" o przywłaszczenie 15 mln Euro. Fot. Dmitry Morgan / shutterstock.com
Pod napływem fali krytyki kard. Tarcisio Bertone oddał watykańskiemu szpitalowi 150 tys. euro. Wszystko to w obliczu oskarżeń o korzystanie z pieniędzy fundacji szpitala przy remoncie jego luksusowego apartamentu.

Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej jest na ustach wszystkich, od kiedy niemiecki dziennik "Bild" oskarżył go o przywłaszczenie prawie 15 mln euro. Jak już pisaliśmy w naTemat, według doniesień niemieckiej gazety, kard. Bertone miał zmusić watykański bank do przelania 15 mln euro na konto znanego producenta telewizyjnego, a prywatnie jego przyjaciela.

Ostatnio o kardynale znowu zrobiło się głośno po publikacji dwóch książek na temat finansów Watykanu. Z opublikowanych w jednej z nich poufnych materiałów wynika, że z kasy fundacji znanego szpitala, zbierającej pieniądze na rzecz chorych dzieci, wyasygnowano 200 tys. euro na remont kilkusetmetrowego mieszkania kard. Bertone za Spiżową Bramą.

Tłumacząc się hierarcha zapewniał, że remont kosztujący 300 tys. euro opłacił z własnej kieszeni, a wydać tyle musiał, bo lokal był w złym stanie. Jednak, kiedy przedstawiono mu publicznie dokumentację przelewu ze szpitalnej kasy, powiedział, że nic nie wiedział o tej transakcji. W końcu kardynał zdecydował się jednak zwrócić sumę 150 tys. euro na rzecz szpitala.

Napisz do autorki: kalina.chojnacka@natemat.pl

źródło: "Star Tribune"
Trwa ładowanie komentarzy...