Będziemy zarabiać lepiej! Minimalna płaca 1850 zł na etacie, co najmniej 12 zł za godzinę na "śmieciówkach"

W 2016 roku będziemy zarabiać więcej. Minimalna płaca wyniesie 1850 złotych.
W 2016 roku będziemy zarabiać więcej. Minimalna płaca wyniesie 1850 złotych. Fot. Tax Credits Flickr / https://flic.kr/p/bH1gac / CC BY 2.0 / http://bit.ly/1mhaR6e
Płaca minimalna wzrośnie od początku 2016 roku. Wynosić będzie 1850 zł, czyli o 100 zł przewyższy tegoroczną kwotę. Dotyczyć to będzie pracowników etatowych. Jeśli zaś jesteś zatrudniony na umowę zlecenie, prawdopodobnie od lipca 2016 roku twoją minimalną stawką będzie 12 zł za godzinę.

Dobrze, ale powinno być lepiej
Taką propozycję przedstawiła między innymi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Nie są z tego jednak zadowoleni związkowcy. W ich opinii, pracownicy etatowi powinni zarabiać przynajmniej 50 proc. średniego wynagrodzenia, czyli około 2 tys. złotych. Przedstawiona przyszłoroczna kwota to 44 proc.

Z wyliczeń wynika, że pracownicy musieliby dostawać 12 zł za godzinę. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę cywilnoprawną powinny zaś zarabiać minimum 15 zł za godzinę, bowiem co podkreśla OPZZ, koszty pracodawcy są w tym wypadku znacznie mniejsze.

Są wątpliwości
Płaca minimalna w Polsce jest „wyjątkowo szybko rosnąca”, co podkreśla „Wyborcza”. W 2006 roku wynosiła ona połowę mniej, niż ta przewidziana na przyszły rok – 899,10 zł. Pomimo tego, pojawia się wiele głosów zastanawiających się nad sensem tego typu podwyżek. Obserwatorzy wskazują, że może uderzyć to przede wszystkim w najbiedniejsze regiony. Podniesienie płacy minimalnej być może nie pozwoli pracodawcom na zatrudnienie ludzi, a nawet utrzymanie tych już zatrudnionych.

– Jeżeli pójdziemy za powtarzanym przez pracodawców sloganem mówiącym, że podwyższona płaca minimalna zabiera miejsca pracy to niestety będzie łatwo zauważyć, że może ona zabierać pracę w pierwszej kolejności w miejscach gdzie już teraz płaci się niewiele i kolejna podwyżka może okazać się zbyt wysoka dla przedsiębiorców – pisał w naTemat o zeszłorocznej podwyżce Bartek Walentyński.

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

źródła: "Wyborcza" / TVN24 BiŚ
Trwa ładowanie komentarzy...