Leszek Balcerowicz: Umowa śmieciowa to jest wyzwisko

Balcerowicz uważa, że określenie 'śmieciówka' to mowa nienawiści
Balcerowicz uważa, że określenie 'śmieciówka' to mowa nienawiści Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Leszek Balcerowicz, były prezes NBP, nie jest zwolennikiem określenia "śmieciówka". Przekonała się o tym Janina Paradowska, czołowa polska dziennikarka, która odważyła się go użyć. I została za to zganiona przez swojego gościa - zdaniem Balcerowicza propaguje bowiem… mowę nienawiści.

Paradowska zaprosiła do studia TOK FM Leszka Balcerowicza. Jednym z poruszonych przez nią tematów był sposób zatrudniania młodych ludzi w Polsce. – Słyszymy (…), że nie mają poczucia stabilizacji, że sa zatrudniani na tzw. umowach śmieciowych… – mówiła. Nie dokończyła zdania, bo przerwał jej Balcerowicz. –Ja przepraszam bardzo, ale pani użyła mowy nienawiści. Umowa śmieciowa to jest wyzwisko – stwierdził profesor. Paradowska dowiedziała się, że uprawia "wrogą propagandę", zamiast powiedzieć: "umowa elastyczna".

Paradowska kontynuowała przekonując, że skala tych umów była większa, niż gdziekolwiek indziej. Na to usłyszała od Balcerowicza, że "trzeba wprowadzić analizę porównawczą, a nie tak po prostu powtarzać".

– Jeśli ktoś chce stwarzać lepsze warunki dla ludzi poszukujących pracy, należy wzmacniać postawy wzrostu gospodarczego – kontynuował gość "Poranka…". – Bez określonych reform Polska przestanie doganiać poziom życia Zachodu lub będzie to robić w niewielkim stopniu – wyjaśnił, powołując się na stworzony przez siebie raport. Zdaniem Balcerowicza, partia rządząca realizuje "najgorszy scenariusz na dłuższą metę".

Przypomnijmy, że na początku grudnia Andrzej Duda zapowiedział rewolucję na rynku pracy. Jak pisaliśmy, chce on wprowadzenia pełnych składek ZUS od wszystkich umów, w tym o dzieło i zlecenia. W taki sposób możliwe będzie m.in. obniżenie wieku emerytalnego.


źródło: TOK FM

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...