"Rosnący apetyt Kaczyńskiego na totalną kontrolę". Kolejny mocny głos na łamach „The Guardian” w sprawie Polski

Kolejna opinia na łamach "The Guardian", która krytykuje rządy PiSu w Polsce.
Kolejna opinia na łamach "The Guardian", która krytykuje rządy PiSu w Polsce. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Zachodnie media od tygodni zaniepokojone są tym, co dzieje się w Polsce. Przyczynkiem do kolejnych komentarzy stało się podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i zmiany w ustawie o mediach publicznych. – Kaczyński nie ma żadnego oficjalnego stanowiska w rządzie, ale niewielu w Polsce wątpi, że jest to doświadczony polityk, który ma kontrolę w swojej partii i wydaje rozkazy Dudzie i premier Beacie Szydło – pisze w "The Guardian" Remi Adekoya.

Na podobieństwo Węgier
Dziennikarz wyjaśnia pokrótce, jakie zmiany wprowadza w naszym kraju rząd Prawa i Sprawiedliwości. Powołuje się przy tym na podobieństwo i inspirację przemianami, które wprowadził na Węgrzech Victor Orbán. Adekoya zastanawia się na łamach "The Guardian", jak zachodzące zmiany mogą być ograniczone. – Tylko zaciekły opór Polaków, a także intensyfikacja presji z Brukseli i Waszyngtonu, mogą ograniczyć rosnący apetyt Kaczyńskiego na totalną kontrolę – czytamy.
Remi Adekoya
"The Guardian"

Europa nie może na to pozwolić. Polska jest zbyt dużym i ważnym członkiem Unii Europejskiej, aby pozwolić jej zabłądzić w „nieliberalnym” obozie demokracji. Bruksela i Waszyngton mają wpływ na Warszawę. (…) Polska jest największym odbiorcą środków rozwojowych z funduszy unijnych, wykorzystywanych do budowy autostrad, dróg i innej infrastruktury służącej modernizacji kraju.

Co więcej. Polacy, a zwłaszcza mieszkańcy miast, chcą aby Polska kojarzona była z tym ekskluzywnym klubem nazywanym „Zachód” i miała konotacje, które przynoszą za sobą rozwój. Jeśli kluczowi gracze Unii Europejskiej opowiadają się kategorycznie przeciwko niedemokratycznym praktykom PiSu, podkreślając, że nie jest to sposób w jaki funkcjonują zachodnie demokracje, to na pewno będzie miało to wpływ na polską opinię publiczną – co PiS musi uwzględnić.
Czytaj więcej

Mówiąc zaś o Waszyngtonie, dziennikarz podkreślał generalnie proamerykańskie podejście naszego rządu oraz fakt, że uważa się USA za „jedynego realnego gwaranta bezpieczeństwa Polski w przypadku agresji ze strony Rosji”. Adekoya opiniuje, że prezydent „Obama powinien wykorzystać wpływ USA, aby przekonać polski rząd do niekontynuowania lekceważenia zasad liberalnej demokracji.”

Nie po raz pierwszy
Przed kilkoma tygodniami „The Guardian” odniósł się do nocnej wizyty Antoniego Macierewicza w Centrum NATO. We wstępie artykułu czytaliśmy o „nalocie”, a dziennik w tonie oburzenia relacjonował całe zdarzenia, o czym pisaliśmy w naTemat.

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

źródło: "The Guardian"
Trwa ładowanie komentarzy...