Polska pod specjalnym nadzorem. Komisarz UE chce uruchomić kontrolę mechanizmu państwa i prawa

Polska pod specjalnym nadzorem. Komisarz UE chce uruchomić kontrolę mechanizmu państwa i prawa
Polska pod specjalnym nadzorem. Komisarz UE chce uruchomić kontrolę mechanizmu państwa i prawa ZAPP - Das Medienmagazin / YouTube.com
Unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger zamierza przekonać Komisję Europejską, aby ta zajęła się zmianami dokonywanymi przez polski rząd.

Günther Oettinger wyraził zaniepokojenie w związku z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zapowiedział, że będzie dążył do interwencji Unii Europejskiej w tej sprawie.
Günther Oettinger
unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa

Wiele przemawia za tym, że będziemy musieli uruchomić kontrolę mechanizmu państwa prawa i postawić Polskę pod nadzorem. Czytaj więcej

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze dziś o reformie wdrożonej przez PiS, dzięki której możliwe jest niemal natychmiastowe zwolnienie członków zarządów mediów publicznych. Tymczasem jak zauważa Günther Oettinger, żadnego szefa nie powinno się zwalniać bez podania przyczyny.


– Im bardziej troszczymy się o to, by publiczne media mogły wypełniać swoją misję bycia niezależnym źródłem informacji, tym bardziej musimy wzmacniać niezależność władz, które nad tym czuwają – powiedział unijny komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.

W proteście wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji występują przede wszystkim przedstawiciele polskich mediów. Pierwszy Program Polskiego Radia protestuje emituje co godzinę hymn Polski, naprzemiennie z hymnem Europy. Protest radiowców poparła między innymi „Gazeta Wyborcza”, o czym poinformował pierwszy zastępca redaktora naczelnego gazety, Jarosław Kurski. Nowa ustawa medialna została w ostatni dzień roku przegłosowana przez Senat.


źródło: Onet

Napisz do autora: krzysztof.majak@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...