Jakie ty masz postanowienie noworoczne? Bo Mark Zuckerberg chce… stworzyć sztuczną inteligencję

Zuckerberg w 2016 roku zajmie się tworzeniem sztucznej inteligencji
Zuckerberg w 2016 roku zajmie się tworzeniem sztucznej inteligencji Fot. Facebook / Mark Zuckerberg
Twórca Facebooka nie przestaje zaskakiwać. Najpierw publicznie obiecał oddać lwią część dochodów na ulepszanie świata, teraz dzieli się osobistym wyzwaniem na nowy rok. Poinformował swoich fanów, że ma zamiar zbudować sztuczną inteligencję, która pomoże mu w codziennych obowiązkach.

Będzie jak Jarvis z Iron Mana – napisał o swoim noworocznym projekcie Zuckerberg. Miliarderowi zależy, by technologia ułatwiła życie jemu i bliskim mu osobom. – Mam zamiar ją eksplorować – stwierdził. Kiedy już mu się to uda, stworzone przez siebie dzieło nauczy kontroli nad wszystkim dookoła, jak światła czy temperatura. – Nauczę to wpuszczać do domu przyjaciół, gdy tylko dotkną dzwonka przy drzwiach – wylicza kolejne zadania. – Powiadomi mnie, kiedy coś wydarzy się w pokoju Max [córka Zuckerberga - przyp. red.] – dodaje. Sztuczna inteligencja przyda się również w pracy, którą znacząco usprawni.

Every year, I take on a personal challenge to learn new things and grow outside my work at Facebook. My challenges in...

Posted by Mark Zuckerberg on 3 stycznia 2016
Noworoczne wyzwanie różni się od innych. Jak tłumaczy Zuckerberg, po raz pierwszy od dawna zbuduje coś tylko dla siebie. Dotąd miał zespół ludzi, dzięki którym my dziś możemy korzystać m.in. z Messengera. – Nie mogę się doczekać, by podzielić się tym, czego się nauczę – oznajmił fanom. I jak im później odpowiadał, wierzy, że sztuczna inteligencja może z nami współpracować, nie grożąc nam, mimo że pojawiają się takie opinie. Założyciel Facebooka za bardziej niebezpieczne uważa przemoc czy rozprzestrzeniające się choroby.

Jak podkreślił, jego projekt ma być prosty, bo służyć będzie prostym - jego zdaniem - czynnościom. Sam chce też najzwyczajniej poznać coś zupełnie nowego. Jedna z fanek pochwaliła go, stwierdzając: "Powtarzam moim córkom: Spotykajcie się ze szkolnym nerdem, bo może stać się drugim Markiem Zuckerbergiem". Ten zareagował słowami, że będzie to możliwe, jeśli namówi je, by nimi były.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...