Resort Macierewicza zapowiada przywrócenie obrony terytorialnej. Powstaną oddziały "Gwardii Narodowej"

MON utworzy nową formację.
MON utworzy nową formację. Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Wojskowa Obrona Terytorialna zniesiona w 2008 roku zostanie przywrócona. MON zamierza zorganizować oddziały tzw. "Gwardii Narodowej". Zgodnie z zapowiedziami w ciągu najbliższych lat jednostki tego typu powstaną w każdym powiecie.

Początki będą jednak skromne – w 2016 roku powstaną na razie trzy brygady, ulokowane na wschodzie kraju. "WOT będą tworzone na trzech poziomach organizacyjnych: krajowym (powstanie Inspektorat OT w ramach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych), wojewódzkim (utworzone zostaną Dowództwa Wojewódzkie OT) oraz powiatowym (powstaną bataliony i kompanie OT)" – podaje "Rzeczpospolita". Pełnomocnikiem MON odpowiedzialnym za utworzenie nowych formacji został ppłk. rez. dr Grzegorz Kwaśniak.

MON planuje utworzenie 380 kompanii OT – dokładnie tyle, ile jest w Polsce powiatów i miast na prawach powiatu. Jak podaje MON, w "Gwardii Narodowej" będą służyć „żołnierze – obywatele", dla których przewidziano szkolenia w weekendy, dwa dni w miesiącu. OT będzie współpracować z samorządami lokalnymi i organizacjami związanymi z obronnością kraju.

źródło: "Rzeczpospolita"

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...