Giertych znalazł kruczek na zablokowanie ustawy medialnej PiS? Pomoże mu w tym KRS

Roman Giertych znalazł kruczek na PiS?
Roman Giertych znalazł kruczek na PiS? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Roman Giertych w ramach założonej niedawno przez siebie Fundacji Obrony Demokracji zamierza wystąpić do KRS o niewpisywanie zmian wprowadzanych przez nową ustawę medialną do rejestru sądowego. Może to zablokować nowym prezesom przejęcie władzy w spółkach. W jego ocenie instytucja ta powinna wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem ws. wątpliwości co do zgodności nowych zapisów z ustawą zasadniczą. Zawiesiłoby to jej wejście w życie.

Odmiennego zdania są przedstawiciele rządzącej formacji, którzy nie boją się takiego posunięcia ze strony KRS. W ocenie przedstawicieli rządu pełni w przypadku wpisu zmian do rejestru tylko rolę "swoistego notariusza". Ich zdaniem wątpliwości prawne, jakie może budzić ustawa nie są też na tyle poważne, aby skierowanie jej do TK można było uznać za zasadne.

Obserwatorów sceny politycznej zastanawia zachowanie Andrzeja Dudy, który zwleka z podpisaniem ustawy. W PiS panowało podobno przekonanie, że zrobi to błyskawicznie. Pojawiają się natomiast spekulacje, że zwłoka może oznaczać, że prezydent ma dość swej roli i chce się wybić na niezależność. Być może chodzi też o wynegocjowanie przez niego własnych kandydatów. Jak mówi "Dziennikowi" osoba zaangażowana w negocjacje już nawet obsadzenie stanowiska szefa TVP przez Jacka Kurskiego nie jest pewne.

źródło: "Dziennik"

Napisz do autora: manuel.langer@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...