Zagraniczny portal o Petru: Fantastyczna nowa twarz polskiej opozycji

Ryszard Petru nową twarzą opozycji.
Ryszard Petru nową twarzą opozycji. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
"Spektakularne zwycięstwo PiS zachwiało pozostałymi partiami w Polsce, otwierając drzwi charyzmatycznemu ekonomiście Ryszardowi Petru do prowadzenia otwartego sprzeciwu wobec prawicowego rządu" – zaczyna się artykuł na portalu "Politico Europe", którego trzonem są sprawy UE i krajów członkowskich. Autorem tekstu jest polski dziennikarz Jan Cieński, były korespondent "Financial Times".

"Fantastyczna nowa twarz polskiej opozycji" – brzmi tytuł artykułu. "Jego szeroki uśmiech jest teraz we wszystkich gazetach, radiu i telewizji" – czytamy w tekście. Cieński przedstawia Ryszarda Petru jako opozycyjnego lidera, który w dużej mierze dzięki nowemu rządowi stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w Sejmie.

W artykule podkreślono, że dzięki jego działalności partia .Nowoczesna zajmuje dziś drugie miejsce w sondażach poparcia, które należało wcześniej do PO. Cieński podkreśla, że nazywanie siebie "liderem parlamentarnej opozycji", jak czyni to Petru, może wydawać się zuchwałe, gdy jego partia zajmuje jedynie 29 miejsc w ławach sejmowych. Cieński przypomina, że Platforma zajmuje tych miejsc 138. Czy jednak liczba posłów świadczy o tym, kto jest prawdziwą opozycją? "Bez ryzyka nie ma zabawy" – odpowiada Petru.

Cieński przypomina, że celem lidera .Nowoczesnej jest doprowadzenie do wcześniejszych wyborów. "Politico" zaznacza, że w Polsce panuje powszechna opinia, iż Kaczyński posiada realną władzę w kraju, przysłaniając premier Beatę Szydło i prezydenta Andrzeja Dudę.


źródło: Politico

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...