Opublikowano listę najbardziej antysemickich wydarzeń ubiegłego roku. Są na niej trzy incydenty z Polski

Trzy incydenty z Polski wymienione w liście najbardziej antysemickich wydarzeń ubiegłego roku.
Trzy incydenty z Polski wymienione w liście najbardziej antysemickich wydarzeń ubiegłego roku. Fot. shutterstock.com
Centrum Szymona Wiesenthala co roku publikuje 10 najbardziej antysemickich i antyizraelskich wydarzeń na świecie. Na liście znalazły się też wydarzenia z Polski. Na ostatnim miejscu uplasowały się jednocześnie: spalona kukła Żyda na rynku we Wrocławiu, profanacja cmentarza żydowskiego w Sochaczewie oraz "żartobliwa sugestia" radnego Poznania, aby ulicy prowadzącej do spalarni śmieci nadać nazwę ul. Oświęcimskiej.

Centrum Wiesenthala podkreśliło, że w tym roku trudno było ograniczyć się wyłącznie do 10 wydarzeń i te, które wybrano "oddają tylko w niewielkim stopniu rosnące zagrożenie wobec Żydów i demokratycznych wartości". Incydent ze spaloną kukłą miał miejsce podczas manifestacji przeciwko uchodźcom. – Niedawno minister ds. europejskich , a także pan Macierewicz, mówił że nie sprowadzimy ani jednego islamisty do Polski! Bo Polska jest dla Polaków – przekonywał we Wrocławiu jeden z agitatorów. Chwilę potem ogień trawił już flagę UE i kukłę Żyda.

Profanacja cmentarza w Sochaczewie, która znalazła się na liście, polegała na wypisaniu rasistowskich haseł na budynkach. Wśród nich znalazły się hasła w stylu "Allah błogosławi Hitlera", "Islam będzie górą", " Państwo Islamskie tu było" czy "P**ie się Żydzi". Na pozostałych miejscach, już z innych stron świata, znalazły się chociażby: rzekome nagranie ISIS grożące Żydom, sianie nienawiści do Żydów na meczach i koncertach w Europie oraz zamach terrorystyczny w San Bernardino. Cały tegoroczny raport Centrum Szymona Wiesenthala można przeczytać TUTAJ.

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...