10 rad jak "walczyć bez przemocy". Tygodnik "Polityka" sporządził... dekalog opozycjonisty

PiS przekonuje by opozycja stawała po jednej stronie z rządem w sprawie polityki zagranicznej. Tymczasem tygodnik "Polityka" radzi, by opozycjonista dążył do sankcji międzynarodowych.
PiS przekonuje by opozycja stawała po jednej stronie z rządem w sprawie polityki zagranicznej. Tymczasem tygodnik "Polityka" radzi, by opozycjonista dążył do sankcji międzynarodowych. Fot. Screen z YouTube / Prawo i Sprawiedliwość
Wydawać się może, że obywatel, któremu nie jest z władzą po drodze, niewiele może zdziałać. Nic bardziej mylnego! Tygodnik "Polityka" pokazuje jak prowadzić skuteczną "walkę bez przemocy". Oto dekalog opozycjonisty, który powstał w oparciu o rozmowę Jacka Żakowskiego z doktorem Maciejem Bartkowskim, dyrektorem w waszyngtońskim Międzynarodowym Instytucie Konfliktu bez Przemocy.

Pierwszą radą "Polityki" jest odzyskanie "języka patriotyzmu", który zagarnęła prawica. Lewica i centrum niepotrzebnie milczy. Trzeba przypominać władzy, że patriotyzm może też wiązać się z nowoczesnością i nonkonformizmem, przekonuje tygodnik. Kolejnym krokiem jest stworzenie przeciwwagi dla mediów narodowych. Odpowiedzią na publiczne media PiS miałyby być media obywatelskie, niezależne. Innymi słowy – powinna wzrosnąć wartość dziennikarstwa obywatelskiego.

"Polityka" przekonuje także by obywatele mieli swoje własne projekty (przysługuje im bowiem inicjatywa ustawodawcza), nawoływali do międzynarodowych sankcji (tygodnik jest zdania, że to co PiS nazywa "donosicielstwem" jest w istocie troską o kraj), aby tworzyli listę "czarnych owiec" i odpowiednio "zawstydzali" te osoby, żeby nosili "emblematy oporu". Trzeba przyznać – niektóre z propozycji są, delikatnie rzecz ujmując, bardzo odważne. Wiele emocji na Twitterze wzbudził przede wszystkim punkt o sankcjach.
Cały dekalog można przeczytać TUTAJ.

źródło: "Polityka"

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...