Mocne słowa abp. Gądeckiego o nacjonalizmie "wyrwane z kontekstu" – jest oświadczenie rzecznika kurii

Rzecznik kurii poznańskiej odniósł się do słów abp Gądeckiego. Miały być "wyrwane z kontekstu".
Rzecznik kurii poznańskiej odniósł się do słów abp Gądeckiego. Miały być "wyrwane z kontekstu". Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Przed kilkoma dniami pisaliśmy o mocnych słowach abp Stanisława Gądeckiego, który w odpowiedzi na niepokojące wyznania Syryjczyka mieszkającego od 45 lat w Polsce, powiedział: – W Polsce doszedł do głosu chory nacjonalizm, który uważa, że szacunek dla kraju wyraża się w nienawiści do obcych. To ludzie, którzy zagubili swoją tożsamość – cytowaliśmy.

Trudne spotkania
Słowa duchownego były jedną z wypowiedzi, która pojawiła się podczas spotkania między innymi z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i wiceprezydentem Poznania. Był tam obecny również wspomniany już Syryjczyk, który powiedział: – Boję się o bezpieczeństwo moich gości. Bo nie zagwarantuję, że wszyscy będą blondynami o niebieskich oczach. Kiedy przyjeżdżają do Poznania, nie zabieram ich wieczorami na Stary Rynek – przytoczyła jego słowa „Wyborcza”.

"Wyrwane z kontekstu"
Wypowiedź abp Gądeckiego oceniona została przez Rzecznika Kurii poznańskiej za „wyrwaną z kontekstu”. – „Cytowane przez media stwierdzenie było odpowiedzią abp. Gądeckiego na wypowiedź Syryjczyka, który żalił się, że nie czuje się bezpieczny na ulicach Poznania. Abp Gądecki nie mówił, że mamy w Polsce do czynienia z chorym nacjonalizmem, ale że atak na obcokrajowca świadczy o chorym nacjonalizmie i zagubieniu tożsamości (…) Podczas dyskusji abp Gądecki wyraźnie zaznaczył, iż jego zdaniem Polacy nie są ksenofobiczni” – napisał ks. Maciej Szczepaniak w oświadczeniu.

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

źródło: "Wyborcza"
Trwa ładowanie komentarzy...