Manipulacje w doborze i sposobie przedstawiania tematów. Rada Programowa TVP wydała raport o "Wiadomościach"

Rada Programowa TVP uznała, że w nowych "Wiadomościach" występują manipulacje.
Rada Programowa TVP uznała, że w nowych "Wiadomościach" występują manipulacje. Fot. Zrzut ekranu z TVP
Analiza treści podawanych przez "Wiadomości" Telewizji Polskiej zmusiły Radę Programową TVP do podjęcia odpowiednich działań. Jacek Kurski przyszedł na posiedzenie nieprzygotowany, dlatego zrezygnowano z jego przesłuchania. Rada wydała jednak raport, w którym stwierdziła, że w "Wiadomościach" emitowanych między 18 a 24 stycznia pojawiły się manipulacje.

Autorzy raportu, do którego dotarł "Dziennik", uznali, że "Wiadomości", w porównaniu z konkurencją, cechuje manipulacja w doborze i sposobie przedstawiania tematów. Wśród zarzutów Rady Programowej znalazły się m.in. sposób przedstawienia spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem w Brukseli (wyemitowanie fragmentów filmu "Nocna zmiana"), przedstawianie obrazu "złych Niemców", czy pominięcie faktu, że Beatę Szydło poparli w Strasburgu politycy o eurosceptycznych poglądach.

Rada Programowa TVP
przyjęła w związku z tym uchwałę krytykującą "Wiadomości" i zapowiedziała kontynuowanie monitoringu. Nasza redakcja również podjęła się swego czasu analizy treści w programie informacyjnym TVP.

Kamil Sikora prześledził w tym celu odcinki emitowane pomiędzy 12 a 16 stycznia. Jak się okazało, w tym czasie "Wiadomości" informowały m.in. o pojednaniu Beaty Szydło z opozycją, pomijając wypowiedzi opozycji, przekonywały do zasadności nowelizacji ustawy o prokuraturze oraz obwiniały Angelę Merkel za wszczęcie przez KE procedury praworządności wobec Polski.

źródło: "Dziennik"
Trwa ładowanie komentarzy...