Polacy, armia wzywa! Rusza kwalifikacja wojskowa - kto się nie zgłosi, zapłaci karę

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się już w poniedziałek.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się już w poniedziałek. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W poniedziałek rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która zastąpiła pobór do wojska. Prawie 240 tysięcy młodych Polaków jest w obowiązku stawić się przed komisjami lekarskimi w celu zbadania ich predyspozycji do pełnienia służby wojskowej . Ci, którzy się nie zgłoszą do kwalifikacji poborowej, muszą się liczyć z ewentualną grzywną lub karą ograniczenia wolności.

Kwalifikacja obejmie mężczyzn urodzonych w 1997 roku, a także w latach 1992-96, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawieniu się na komisji lekarskiej podlegają też kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków.

Siedem lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową na rzecz przejścia na armię zawodową. Należy jednak pamiętać, że zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Kwalifikacja wojskowa, która zastąpiła pobór, ma na celu zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

Chociaż nie ma na razie planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada powrót do obrony terytorialnej – o czym już w naTemat pisaliśmy. W ciągu najbliższych lat resort planuje zorganizować oddziały tzw. "Gwardii Narodowej" w każdym powiecie.


źródło: Wyborcza.pl

Napisz do autorki: kalina.chojnacka@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...