Petru na prezydenta? .Nowoczesna sugeruje, że tylko jej lider może konkurować z Dudą

Czy Ryszard Petru będzie kandydował na prezydenta?
Czy Ryszard Petru będzie kandydował na prezydenta? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jak to nieraz w dziejach bywało – gdy ma się do czynienia z silnym konkurentem, opozycja zaczyna łączyć siły. Nowoczesna przychyla się do propozycji Adama Struzika z PSL, który stwierdził, że należy wyłonić wspólnego kandydata, który mógłby w wyborach pokonać Andrzeja Dudę. Ale zdaniem partii kandydatem może być dziś tylko ich lider, czyli Ryszard Petru.

Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że Grzegorz Schetyna przejął stery na tonącym statku. – To jest partia zawiedzionych nadziei – powiedziała. Jej zdaniem wspólnym kandydatem opozycji, który stanie do walki o prezydenturę z Dudą, może być tylko Ryszard Petru.

– Schetyna nie ma doświadczenia w byciu liderem. To niezwykle sprawny polityk partyjnego zaplecza, ale brak mu charyzmy. Nie porwie za sobą ludzi – ocenia nowego szefa PO posłanka .Nowoczesnej. Przyznała też, że do partii Petru zgłaszają się politycy z Platformy, ale każde zgłoszenie jest traktowane indywidualnie. Jak tłumaczy posłanka, .Nowoczesna szuka osób mających sposób na Polskę. – Nie chcemy budować drugiej Platformy – tłumaczy Gasiuk-Pihowicz.

Czy Petru mógłby skutecznie konkurować z Andrzejem Dudą? Jak pisaliśmy w naTemat, według przeprowadzonego miesiąc temu raportu TNS Polska dla "Faktu" wynika, że dziś na szefa .Nowoczesnej zagłosowałoby 17 proc. ankietowanych. Wprawdzie na czele stawki wciąż jest Andrzej Duda (z wynikiem 35 proc.), ale tendencja jest dla niego niekorzystna.


Jeśli wziąć więc pod uwagę, że ekonomista jest w Sejmie nową twarzą, to można widzieć w nim poważnego rywala dla kandydata PiS przy następnych wyborach prezydenckich.

źródło: "Rzeczpospolita"

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...