Według prawicy Kempa byłaby... resortowym dzieckiem. "Polityka": Jej ojciec był w PZPR

Ojciec Kempy miał PZPR-owską przeszłość.
Ojciec Kempy miał PZPR-owską przeszłość. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Politycy PiS często oburzają się na tzw. "resortowe dzieci", czyli osoby publiczne, których rodzice zajmowali, nieraz prominentne, stanowiska w aparacie PRL-owskim. Tego typu rzeczy są natomiast skrzętnie ukrywane, jeśli dotyczą działaczy rządzącej formacji. Jak piszą dziennikarze "Polityki", ojciec Beaty Kempy był działaczem PZPR.

Obecna szefowa Kancelarii Premiera pochodzi z domu mocno podzielonego ideowo. Jej ojciec, Walenty Płonka, był szefem największego w okolicy zakładu transportowego, a zarazem szeregowym działaczem rządzącej przed 1989 rokiem partii (po jej przekształceniu SdRP nie przystąpił do tej formacji). Matka posłanki wykazywała natomiast prawicowe sympatie.

Posłanka twierdzi, że to po matce odziedziczyła poglądy, natomiast charakter po ojcu. Zmarły już Walenty Płonka nie zgadzał się z wiceprezes Solidarnej Polski w wielu kwestiach, m. in. oburzało go obwinianie SLD za śmierć Barbary Blidy. Mimo to był dumny z córki i jej politycznych sukcesów.

Przeszłości ojca Kempy oczywiście nie należy traktować w kategoriach zarzutu. Ten przypadek dobrze jednak pokazuje podwójne standardy, jakie obowiązują na prawicy. Gdyby to nie była działaczka rządzącego obozu, pewnie już słyszelibyśmy głosy oburzenia na "resortowe dziecko".


źródło: "Polityka"

Napisz do autora: manuel.langer@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...