"Układ patologiczny". Prof. Andrzej Zoll mocno o podziale władzy na Sejm, prezydenta, premiera i... Kaczyńskiego

Prof. Andrzej Zoll podkreśla, że manifestacje KOD-u są potrzebne.
Prof. Andrzej Zoll podkreśla, że manifestacje KOD-u są potrzebne. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
- Osoba, która faktycznie sprawuje dziś władzę w państwie nie jest za nic odpowiedzialna, nie ma żadnego urzędu - mówił konstytucjonalista prof. Andrzej Zoll w czasie wtorkowego spotkania w krakowskim Teatrze Groteska. Podkreślił, że obecna funkcja Jarosława Kaczyńskiego niesie za sobą wiele zagrożeń.

"Układ patologiczny" - tak znawca prawa nazwał obecny podział władzy w Polsce, gdzie formalnie władzę sprawuje prezydent i premier, wspierany przez rząd, choć tajemnicą poliszynela jest, że "za sznurki" pociąga prezes PiS. Dlaczego zdaniem prof. Zolla taki układ jest szczególnie niebezpieczny? Bo, jak tłumaczy, Jarosław Kaczyński jest całkowicie bezkarny.O ile prezydent Andrzej Duda za swoje czyny może być postawiony przed Trybunałem Stanu, lider PiS robi, co chce i o nic bać się nie musi. - Wydaje polecenia, ale jest całkowicie nieodpowiedzialny. To jest bardzo groźne. Osoba, która ma władzę, powinna ją łączyć z odpowiedzialnością - zwrócił uwagę prof. Zoll.

Wyraził nadzieje, że obecna sytuacja w Polsce to tylko przejściowe problemy "młodej demokracji", swoisty "kaszel", który kiedyś musi minąć. Na razie jednak - zastrzegł - na tym, co robi PiS, cierpi reputacja Polski. - Widzę rozkład tego, co budowaliśmy od 26 lat - podkreślił gość spotkania.

W jego opinii, demonstracje KOD-u są potrzebne, bo są odzwierciedleniem społecznej niezgody na to, co się w Polsce dzieje. - Te demonstracje stanowią ratunek dla naszej kultury politycznej. Nie chciałbym jednak, by KOD miał być zaczynem dla przyszłej władzy, bo to oznaczałoby, że miałby charakter polityczny. A siła tego ruchu wynika właśnie z tego, że jest to niezależny politycznie protest w obronie konstytucji - podsumował prof. Zoll.

Już dwa miesiące temu, po sporze o Trybunał Konstytucyjny, prawnik (a zarazem były prezes TK), apelował o znalezienie alternatywnej praworządności wobec działań PiS. Wyraził głęboki niepokój poczynaniami nowej władzy. Sugerował nawet, że możemy zostać wyrzuceni z Rady Europy.


Źródło: "Gazeta Wyborcza"
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...