Wicepremier krytykuje "dobrą zmianę". Morawiecki ostrzega, że ustawa o podatku handlowym uderzy w małe sklepy

Morawiecki krytykuje ustawę PiS-u.
Morawiecki krytykuje ustawę PiS-u. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki jest przykładem na to, że nie wszyscy w rządzie mówią jednym głosem. Wicepremier i minister rozwoju w swojej opinii do ustawy o podatku handlowym stwierdza, że stracą na niej małe, niezależne sklepy, które korzystają ze wspólnej marki handlowej i są zrzeszone we wspólnej sieci handlowej.

Jak wyjaśnia Morawiecki, sklepy funkcjonujące w ten sposób mogą być zobligowane do zapłacenia podatku tej samej wysokości co duże hipermarkety. Wszystko przez to, że przy liczeniu przychodów zostaną zsumowane przychody wszystkich uczestników sieci handlowej.

"Mając na uwadze, że zaobserwowane procesy konsolidacyjne w polskim handlu mają korzystny wpływ na sytuację małych niezależnych placówek handlowych, należy rozważyć, czy nałożenie podatku w zaproponowanej formie nie spowoduje zatrzymania tego trendu"– ocenia wicepremier.

Zdaniem Morawieckiego istnieje ryzyko, że w celu uniknięcia podatku przedsiębiorcy, którzy są niezależnymi podmiotami, zaczną rezygnować z działania pod wspólną marką handlową.

To nie pierwszy raz, gdy syn opozycjonisty stawia się w niewygodnej (z punktu widzenia dzisiejszej funkcji w rządzie PiS) pozycji. Jak pisaliśmy w naTemat, dziennikarze "Newsweeka" odkryli, że przyszły wicepremier chwalił swego czasu współpracowników Donalda Tuska.

źródło: Pb.pl
Trwa ładowanie komentarzy...