Dziennikarz TVN punkt po punkcie pokazuje, jak Ministerstwo Zdrowia, próbowało "kręcić" po jego materiale

MZ zmanipulowało wypowiedź dziennikarza TVN.
MZ zmanipulowało wypowiedź dziennikarza TVN. Fot.Facebook.com/Marek Nowicki
Marek Nowicki z TVN zrobił w niedzielę materiał na temat darmowych leków dla seniorów. Wyjaśnił w nim, że rząd sfinansuje tylko jedną piątą wydatków ponoszonych przez pacjentów na leki na receptę. Jak twierdzi, Ministerstwo Zdrowia zmanipulowało ten przekaz.

– Ponieważ materiał był w 100% rzetelny, a jednocześnie bardzo niewygodny dla rządu i nie było się do czego przyczepić, to Ministerstwo Zdrowia postanowiło włożyć mi w usta kłamstwo po czym to kłamstwo sprostować. I oto w poniedziałek urzędnicy zamieścili komunikat (wstukaj hasło w Google pap 75+), w którym zarzucają, że powiedziałem w niedzielnym materiale nieprawdę – napisał Nowicki na Facebooku.

Jak tłumaczy dziennikarz, według ministerstwa nieprawdą jest, że Polacy po 75. roku życia wydają na refundowane leki ponad 2,5 miliarda złotych rocznie - z czym Nowicki się zgadza i twierdzi, że nie zawarł tych danych w swoim materiale.

– Powiedziałem, że Polacy 75+ wydają 2,6 mld złotych na leki na receptę. A to duża różnica. Bo jak Państwo wiedzą z własnego doświadczenia, na receptę kupuje się leki refundowane i te na 100 proc., których państwo polskie nam nie refunduje, a które, zgodnie z zaleceniami lekarza, musimy przyjmować – wyjaśnia dziennikarz.

Na konkretnym przykładzie mogą Państwo prześledzić na czym polega propaganda obecnego rządu. W niedzielę przygotowałem...

Posted by Marek Nowicki, TVN on 9 luty 2016
Po interwencji Marka Nowickiego Ministerstwo Zdrowia zdjęło ze strony oświadczenie, które zawierało fałszywy fragment materiału przygotowanego dla TVN. Jednak Polska Agencja Prasowa wciąż je rozpowszechnia. Co więcej ministerstwo opublikowało kolejne oświadczenie, w którym napisano, że Nowicki stwierdził, że "Wskazana przez redaktorów TVN kwota wydatków na leki na receptę w wysokości 2,6 mld zł ponoszonych przez pacjentów 75+ jest nieprawdziwa". Na potwierdzenie zacytowano dane z NFZ, które dotyczą tylko leków refundowanych.

– Muszą Państwo wiedzieć, że NFZ dysponuje tylko danymi dotyczącymi właśnie sprzedaży leków refundowanych. O lekach na receptę, za które ludzie muszą płacić 100% ceny urzędnicy nie mają wiedzy. To świadczy oczywiście o słabości polskiego państwa. Nie ma dotąd rejestru usług medycznych, który by to zliczał. Dlatego jedyne firma IMS dysponuje takimi danymi i właśnie z tej firmy wiem, że Polacy na leki na receptę wydają 2,6 mld złotych. Ta suma jest wiarygodna i niepodważalna – wyjaśnia Nowicki.


Marek Nowicki twierdzi, że Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że mało kto zna się na rynku leków refundowanych i dlatego pozwala sobie na manipulację. – W końcu zostanie informacja w internecie, że TVN znowu kłamie. W MZ po cichu przyznali mi rację, ale komunikat musiał zostać na stronie. W końcu to właśnie wczoraj rząd przyjął projekt o lekach dla seniorów – pisze Nowicki na Facebooku.

źródło: Facebook.com
Trwa ładowanie komentarzy...