Andrzej Duda miał objąć patronatem marsz ONR, ale... skasował wpis i wszystkiego się wypiera

Andrzej Duda usunął wpis, w którym informował o objęciu patronatem marszu ONR-u.
Andrzej Duda usunął wpis, w którym informował o objęciu patronatem marszu ONR-u. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Andrzej Duda miał objąć patronatem planowany na 27 lutego I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Wątpliwości wzbudzają organizator (ONR) oraz plakat, na którym pojawia się człowiek oskarżany o zbrodnie przeciwko ludzkości. Na stronie Kancelarii Prezydenta opublikowano właśnie wpis sugerujący, że Duda nigdy nie planował objęcia marszu patronatem.

Rzecz w tym, że wcześniej na oficjalnej stronie głowy państwa widniała informacja, z której wynikało coś zupełnie innego.

Wpis o objęciu patronatu przez Dudę został usunięty ze strony jego Kancelarii. W komunikacie, który pojawił się na prezydenckiej witrynie internetowej czytamy teraz: "W związku z medialnymi doniesieniami na temat rzekomego patronatu Prezydenta RP nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych (27 lutego), pragniemy poinformować, że Prezydent RP nie objął swoim patronatem wspomnianych uroczystości".

Kancelaria przekonuje, że wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął 8 lutego i spotkał się on dziś z decyzją odmowną.

Jak pisaliśmy w naTemat, sporym problemem jest plakat promujący imprezę. Wśród znajdujących się na nich osób znajdziemy Romualda Rajsa "Burego", którego oddział zimą 1946 roku dokonał na Podlasiu zbrodni ludobójstwa na cywilnej ludności prawosławnej.

Pu publikacji artykułu do redakcji wpłynęło pismo od dyrektora biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Marek Magierowski wyjaśnił w nim niejasności dotyczące patronatu prezydenta.
Marek Magierowski

W rzeczywistości Prezydent nie objął swoim patronatem planowanego 27.02.2016 roku I Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych. Wniosek od organizatorów uroczystości wpłynął do Kancelarii Prezydenta RP 8 lutego 2016 roku. Kancelaria Prezydenta RP rozpatrzyła wniosek 15 lutego 2016 roku i podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem Prezydenta RP marszu w Hajnówce.

Na stronie internetowej prezydent.pl są publikowane osobno informacje o wydarzeniach organizowanych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz o przyznanych przez Prezydenta RP Patronatach Narodowych. I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych nie otrzymał patronatu Prezydenta RP i nie został umieszczony w spisie uroczystości, którym przyznany został patronat Prezydenta RP.

źródło: Prezydent.pl
Trwa ładowanie komentarzy...