Na stadionach – gonimy Europę. W Polsce powstaje coraz więcej światowej klasy obiektów

Fot. mezzotint / Shutterstock.com
Zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska Olimpijskie w Rio będą niewątpliwie najważniejszym punktem wakacji dla fanów sportu. Przygotowania polskich sportowców, którzy w sumie wywalczyli 10 medali w ostatnich, letnich igrzyskach w Londynie, trwają od wielu miesięcy w licznych ośrodkach sportowych na terenie kraju.

– Wszyscy czekamy na sukcesy Polaków, którym przyjdzie zmierzyć się ze światową czołówką. Lecz sukcesy nie przychodzą bez odpowiedniego szkolenia i zaplecza treningowego. Coraz częściej zawodnicy i trenerzy świadomie wybierają obiekty, na których mogą trenować bezpiecznie, uzyskując optymalne efekty. Stąd tak duży nacisk lokalnych władz i związków sportowych na modernizację infrastruktury i budowę nowych obiektów – podkreśla Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W sumie w ciągu ostatnich 3 lat w kraju zbudowano lub zmodernizowano ponad 300 ośrodków sportowych różnych kategorii, pozwalających na ubieganie się o organizację imprez rangi krajowej lub europejskiej. I chodzi tu nie tylko o największe metropolie, lecz także o mniejsze miasta, w których powstały wspaniałe obiekty sportowe, czyniące sportowy krajobraz Polski nowoczesnym i porównywalnym z Europą. Przykładem może być oddany niedawno do użytku stadion miejski w Suwałkach.

Najwyższe standardy

Nowoczesny projekt, odpowiadający najwyższym standardom międzynarodowych organizacji, jest podstawowym elementem pozwalającym nie tylko w komfortowych warunkach śledzić sportowe zmagania zawodników, lecz także ubiegać się o prawo do organizacji wydarzenia na skalę kraju lub Europy i to prawo uzyskać.


– Kryte trybuny, budowa profilowanych bieżni czy naturalnego boiska piłkarskiego to dziś już standard w większości nowoczesnych ośrodków sportowych – przyznaje Robert Burzycki, wiceprezes firmy Tamex, która specjalizuje się w generalnym wykonawstwie obiektów sportowych, a na swoim koncie ma ponad 1500 oddanych do użytku inwestycji, wśród nich certyfikowane stadiony lekkoatletyczne w Bydgoszczy, Spale, Zakopanem i Suwałkach.

Specjaliści zwracają uwagę, że polskie obiekty budowane są przy użyciu najnowocześniejszych technologii – nowoczesne bieżnie układane na podbudowie asfaltowej, do wykonania których stosowane są najlepsze na świecie systemy nawierzchni, np.: FullPur firmy Conica o nazwie Conipur M bądź prefabrykowane Mondo. Stadiony lekkoatletyczne najczęściej pozwalają na realizację zawodów we wszelkich dyscyplinach – zawodnicy mają do dyspozycji rzutnie, koło do pchnięć, rozbiegi do skoku w dal, wzwyż, trójskoku, rzutu oszczepem oraz skoku o tyczce. Jest także pełne zaplecze sprzętowe, rowy z wodą oraz niezbędne wyposażenie do prowadzenia wysokich rangą imprez lekkoatletycznych i piłkarskich.

– Na boiskach naturalnych układamy murawy najwyższej jakości pochodzące ze sprawdzonych plantacji, które były weryfikowane przez przedstawicieli PZPN i UEFA – dodaje przedstawiciel firmy Tamex. Nowoczesne hale i boiska to nie tylko lepsze wyniki sportowe. To również prestiż i możliwość pozyskania sponsorów i promocji miasta.
Trwa ładowanie komentarzy...