To musiało się tak skończyć. Konserwator, który nie zgadzał się na pomnik smoleński tam, gdzie chce PiS - stracił pracę

Rafał Nadolny stracił pracę wojewódzkiego konserwatora zabytków na Mazowszu.
Rafał Nadolny stracił pracę wojewódzkiego konserwatora zabytków na Mazowszu. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Rafał Nadolny był od pięciu lat wojewódzkim konserwatorem zabytków na Mazowszu. Właśnie stracił swoją pracę. Być może dlatego, że ostro sprzeciwiał się postawieniu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim.

Nadolny niejednokrotnie upierał się, że nie może być mowy o postawieniu pomnika tam, gdzie życzyłaby sobie tego większość osób w PiS-ie. Jako alternatywną lokalizację proponował postawienie monumentu na ulicy Trębackiej, co z kolei bardzo nie podobało się ludziom z obecnie rządzącej opcji.

Uzasadnienie, jakie usłyszała opinia publiczna w związku ze zwolnieniem go z pracy jest lakoniczne: – Wojewoda wziął pod uwagę między innymi dotychczasową pracę konserwatora oraz opinie środowisk związanych z ochroną zabytków – oznajmiła rzeczniczka wojewody, Ivetta Biały.

Decyzji tej można było się spodziewać. Niedawno minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński stwierdził w wywiadzie: – Pomnik stanie przed Pałacem Prezydenckim, prędzej czy później. (...) Władza Rady Dzielnicy Śródmieście nie zgodziła się na pomnik w tym miejscu. Ale jeśli pani Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie chciała sobie zbudować swój własny pomnik smoleński, to niech tam buduje. Prezydent stolicy nie powinna używać nierzetelnych argumentów ws. pomnika. Jeden jest taki, że decyduje konserwator. To jest argument niepoważny. (...) Powtarzam, pomnik smoleński stanie przed Pałacem Prezydenckim – powiedział minister.


źródło: "Rzeczpospolita"

Napisz do autora: manuel.langer@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...