"Nie mam pojęcia, kim Pani jest". Naczelny Forbesa do szefowej Wiadomości, w tle dyskusja o... faszyzmie

Michał Broniatowski z "Forbesa" przytacza słowa Eco o faszyzmie.
Michał Broniatowski z "Forbesa" przytacza słowa Eco o faszyzmie. Fot. Twitter
Śmierć cenionego na całym świecie pisarza Umberto Eco niejedną osobę skłoniła do przemyśleń. Także Jacka Pałasińskiego, znanego dziennikarza TVN, który wspominając zmarłego literata przytoczył starą notatkę włoskiego mistrza, w której wymienia on "14 charakterystycznych cech faszyzmu". O całej sprawie informuje redaktor naczelny Forbesa Michał Broniatowski.

"Aż mnie przeszły ciarki" - napisał sugestywnie Broniatowski w komentarzu do zamieszczonego zestawienia. Do dyskusji na Twitterze włączyła się Marzena Paczuska, która od stycznia br. kieruje redakcją "Wiadomości".

Jacek Palasinski, przy okazji wspomnienia o Umberto Eco, przytacza starą notatkę, w związku z mistrzem. Aż mnie przeszł...

Posted by Michał Broniatowski on 20 luty 2016
Wśród wskazanych przez Eco cech determinujących rozwój tego niedemokratycznego systemu znalazły się: brak miejsca na rozwój wiedzy (tradycjonalizm), odrzucenie modernizmu, irracjonalizm, kult działania dla samego działania, podejrzliwy stosunek do świata intelektualnego, uznawanie odmiennych poglądów za przejaw zdrady, rasizm, szukanie poparcia przede wszystkim u sfrustrowanych klas średnich, nacjonalizm, wiara w teorie spiskowe, postrzeganie wrogów jednocześnie jako nadzwyczajnie silnych i nadzwyczajnie słabych, uznawanie, że pacyfizm jest równoznaczny z brataniem się z wrogiem, i postrzeganie ludzkiego życia jako wiecznej walki.

Ponadto faszyzmowi według Eco sprzyjają: pogarda dla słabych, kult śmierci, kult męskości, czyli lekceważący stosunek do kobiet i bezwzględne prześladowanie wszelkich niekonformistycznych skłonności seksualnych; przekonanie, że jednostka praw jako takich nie ma, połączone z wyobrażaniem sobie narodu jako monolitu wyrażającego wspólną wolę. Ostatnią cechą jest charakterystyczna dla ustrojów totalitarnych nowomowa.
Trwa ładowanie komentarzy...