"Czarna Księga rządów PiS". Nowoczesna publikuje raport z błędów popełnionych przez pierwsze 99 dni nowej władzy

.Nowoczesna Ryszarda Petru opublikowała raport podsumowujący pierwsze 99 dni rządów Prawa i Sprawiedliwości.
.Nowoczesna Ryszarda Petru opublikowała raport podsumowujący pierwsze 99 dni rządów Prawa i Sprawiedliwości. Fot. .Nowoczesna
"99 dni temu zaprzysiężony został Rząd Beaty Szydło. Nadeszła więc pora, żeby wystawiać oceny oparte o efekty pracy rządzących, a nie jedynie ich zapowiedzi. A trzeba przyznać uczciwie, że pracowali ciężko, także nocami" - czytamy we wstępie "99 dni. Czarnej Księgi rządów PiS", którą w niedzielę opublikowała .Nowoczesna.

Dokument przygotowany przez ludzi Ryszarda Petru jest krótki, ale zarazem bardzo treściwy. Na 37 stronach .Nowoczesna zawarła wszystkie najbardziej kontrowersyjne i negatywne dla Polski działania i decyzje Prawa i Sprawiedliwości. "We wszystkich kwestiach staramy się zwracać uwagę na konsekwencje wykraczające poza perspektywę kilku miesięcy, a czasem nawet jednej kadencji" - tłumaczą autorzy "99 dni. Czernej Księgi rządów PiS".

Publikacja ta została podzielona na pięć rozdziałów, które dotyczą kluczowych dla funkcjonowania państwa obszarów polityki. W rozdziale "Prawo" . Nowoczesna przypomina i analizuje działania PiS w celu zdestabilizowania niezawisłości sędziowskiej i sparaliżowania prac Trybunału Konstytucyjnego. Kolejne rozdział to "Finanse publiczne", oraz "Kadry i instytucje", gdzie najaktywniejsza partia opozycyjna opisuje, jak daleko idące obciążenia dla budżetu państwa i upolitycznienie kadr spółek Skarbu Państwa mogą odbić się na kondycji polskiej gospodarki.

Rozdział "Sprawy zagraniczne i reputacja kraju" składa się natomiast przede wszystkim z bardzo licznie przytoczonych cytatów zagranicznych polityków i renomowanych tytułów prasowych, dla których pierwsze działania ekipy Jarosława Kaczyńskiego były prawdziwym szokiem. Formacja Ryszarda Petru zwraca tu też uwagę, że w polityce zagranicznej Polski nowa władza stosuje przede wszystkim agresję, co może wkrótce wpędzić zwykłych Polaków w bardzo poważne problemy.


Obelgi pod adresem obywateli, którzy nie popierają PiS to także ważny element rozdziału, który .Nowoczesna poświęciła "Zaufaniu i klimatowi społecznemu. "Nie robimy tego, aby manipulować nastrojami opinii publicznej. Czarną Księgą chcemy rozpocząć dyskusję na temat tego, co trzeba będzie zrobić po odsunięciu PiS od władzy" - tłumaczy Ryszard Petru.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...