Jeśli masz umowę na czas określony, właśnie weszły przepisy, które sporo w tej kwestii zmieniają

Jeśli masz umowę na czas określony, właśnie weszły przepisy, które sporo w tej kwestii zmieniają.
Jeśli masz umowę na czas określony, właśnie weszły przepisy, które sporo w tej kwestii zmieniają. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Już dziś w życie wchodzą przepisy regulujące zatrudnianie pracowników na czas określony, a także okresy wypowiedzeń przy umowach o pracę. Co się zmieni?

Od teraz pracodawca może zatrudnić pracownika na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Po tym czasie umowa na etat przechodzi na czas nieokreślony. Zmiany dotyczą też okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż pół roku w danej firmie, to przysługują mu co najmniej dwa tygodnie wypowiedzenia.

Jeżeli przepracował od pół roku do 3 lat, to ma prawo do miesięcznego wypowiedzenia, a powyżej trzyletniego stażu są to już trzy miesiące wypowiedzenia. Ustawa jest projektem poprzedniego rządu i ma ograniczyć wykorzystywanie pracowników na rynku pracy.

Jak już pisaliśmy w naTemat, zmiany obejęły także płace. Płaca minimalna wzrosła od początku 2016 roku. Wynosi 1850 zł, czyli o 100 zł przewyższyła ubiegłoroczną kwotę. Dotyczy to pracowników etatowych. Jeśli zaś jesteś zatrudniony na umowę zlecenie, prawdopodobnie od lipca 2016 roku twoją minimalną stawką będzie 12 zł za godzinę.źródło: Rmf24

Napisz do autorki: kalina.chojnacka@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...