Komisja Wenecka nie przychyliła się do prośby resortu Waszczykowskiego. Opinia ws. TK już w przyszłym tygodniu

Komisja Wenecka nie przychyliła się do prośby polskiego MSZ.
Komisja Wenecka nie przychyliła się do prośby polskiego MSZ. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Resort Witolda Waszczykowskiego wnioskował do Komisji Weneckiej, prosząc o przedłożenia terminu wydania opinii w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Prośba nie została zaakceptowana. KE przedstawi report o sytuacji w Polsce już w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, MSZ chciało, aby Komisja Wenecka zajęła się badaniem sprawy Trybunału Konstytucyjnego nie w marcu, ale dopiero w czerwcu. Było to nic innego jak próba opóźnienia wyroku, bo można przypuszczać, że raport będzie mocno krytykował posunięcia władzy.

Projekt opinii KE wyciekł do polskiej prasy. To na ten argument powoływał się wiceminister Aleksander Stępkowski, sugerując przedłużenie terminu w rozmowie z sekretarzem Rady Europy. Witold Waszczykowski napisał w tej sprawie list do sekretarza generalnego Rady Europy, Thorbjorna Jaglanda.

Rzecznik Rady Europy Daniel Holtgen zaprzecza, by Rada Europy przekazała projekt opinii polskim mediom i nie potwierdza, ani nie zaprzecza że dokument jest autentyczny.

"Takie projekty nie są publicznymi dokumentami i nie odzwierciedlają oficjalnej i pełnej opinii Komisji. W celu przygotowania dyskusji na sesji plenarnej, projekty są zwykle wysyłane do dużej liczby osób i instytucji – członków Komisji i reprezentantów krajów członkowskich. Tym samym nie jest możliwe zidentyfikowanie źródła przecieku" – głosi z kolei oświadczenie KE w tej sprawie.


Komisja poinformowała, że termin przyjęcia projektu nie ulega zmianie. Opinia ws. Polski zostanie więc przedstawiona, zgodnie z planem, na następnym posiedzeniu w dniach 11-12 marca.

źródło: TVP Info

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...