Próba cenzury w TVP: nie chcieli wpuścić gościa na wizję, bo miał serduszko WOŚP

Mężczyźnie goszczącemu w studio miano zwrócić uwagę, że serduszko WOŚP w klapie nie jest mile widziane.
Mężczyźnie goszczącemu w studio miano zwrócić uwagę, że serduszko WOŚP w klapie nie jest mile widziane. screen swiatsiekreci.tvp.pl
Jerzy Owsiak napisał na Facebooku list otwarty do Macieja Chmiela, który od początku stycznia jest szefem TVP2 z nadania Jacka Kurskiego (PiS). Zaniepokoił go incydent, do którego miało dojść na planie "Świat się kręci". – W ciągu 25 lat mojego funkcjonowania w telewizji publicznej w życiu nie spotkałem się z taką cenzurą – pisze szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak zaczyna list do Chmiela słowami "Drogi Maćku". Następnie pyta go, czy jako szef TVP2 płaci abonament. Sam Owsiak zapłacił abonament za 2014 roku, co ilustruje zdjęciem dołączonym do wpisu. Powołując się na to Owsiak twierdzi, że ma prawo wypowiadać się o mediach publicznych, skoro je finansuje.

Później prezes WOŚP opisuje sytuację, która miała spotkać jego przyjaciela na planie programu "Świat się kręci". Na widok małego serduszka WOŚP wpiętego w klapę jeden z członków ekipy telewizyjnej miał powiedzieć mu, że jest problem. – [Serduszko] na antenie nie przejdzie – miał powiedzieć pracownik TVP. Przyjaciel Owsiaka odmówił zdjęcia serduszka WOŚP, co pracownik TVP, jak przypuszcza Owsiak kierownik produkcji, miał zaakceptować stwierdzając, że "bierze to na klatę". Owsiak ostro ocenia zajście, jednak nie podejrzewa, by to Chmiel wpisał serduszko WOŚP na listę symboli zakazanych.
Jerzy Owsiak
prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W ciągu 25 lat mojego funkcjonowania w telewizji publicznej w życiu nie spotkałem się z taką cenzurą. Nie podejrzewam, że to Ty, Maćku wydałeś stosowny dokument, w którym być może są wymienione wszystkie elementy niepożądane w TV. Zapewne zadziałała tu autocenzura wynikającego z dzisiejszego klimatu Telewizji Narodowej. Czytaj więcej

Jednak to nie koniec krytycznych uwag Owsiaka wobec TVP. Zwraca on uwagę na to, że telewizja publiczna próbowała przemilczeć spektakularny sukces tegorocznej zbiórki WOŚP. Jak pisaliśmy w naTemat, mimo gróźb zwolnienia jakie poseł Pięta (PiS) kierował wobec funkcjonariuszy służb mundurowych za udział w zbiórce (a może właśnie dlatego), w tym roku Orkiestra zebrała rekordową kwotę ponad 72 milionów złotych.
Jerzy Owsiak
prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Kiedy ogłaszaliśmy nieprawdopodobnie fantastyczny i piękny wynik 24. Finału WOŚP, telewizyjna Jedynka w ogóle tego nie zauważyła, a Dwójka powiedziała o tym raz - w Panoramie o godzinie 15:40. Maćku, rozmawialiśmy ze sobą na dwa dni przed Finałem, bo wtedy dostałeś nominację na szefa, więc wiesz, że to Twój Program od 24 lat organizuje Finał. Nasz sukces jest także sukcesem ekipy telewizyjnej, operatorów, dźwiękowców, oświetleniowców, maszynistów, reżyserów, kierowników produkcji i wielu wielu innych, którzy robią to po mistrzowsku. Czy tym razem to Ty zastosowałeś autocenzurę? Czytaj więcej

Szef WOŚP podkreśla, że szef TVP2 może chwalić się tym sukcesem na cały głos zwłaszcza, że TVP zarabia na Orkiestrze (poniesione przez TVP koszty zwracają się z nawiązką).

Owsiak apeluje do Chmiela, by ten nie stosował cenzury. Odwołuje się do czasów PRL i pracy obecnego szefa TVP2 jako menedżera zespołu Dezerter.
Jerzy Owsiak
prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Chciałbym prosić o jedno, aby Telewizja - jakkolwiek by się nazywała - była telewizją publiczną, związaną ze sprawami publicznymi, bez wprowadzania cenzury, która, jak sam dobrze wiesz Maćku, została natychmiast wyłapana przez Polaków, co później odbija się na Waszej wiarygodności. A kto jak kto, ale Ty najbardziej pamiętasz teksty w stylu „telewizja łże” pisane w PRL-u. O tym śpiewano również pieśni i rock’n’rollowo - punkowe przeboje, o czym też wiesz najlepiej, jako były menadżer zespołu Dezerter. Pozdrawiam z nadzieją, że serce i głowę oddasz w walce o wiarygodność telewizyjnego przekazu. Czytaj więcej

Napisz do autorki: anna.dryjanska@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...