Zbigniew Ziobro łamie przepis konstytucji? Ustawa mówi jasno: Nie może łączyć tych dwóch funkcji

Czy Zbigniew Ziobro przestanie być posłem?
Czy Zbigniew Ziobro przestanie być posłem? Sławomir Kamiński /AG
Prawo nie pozostawia żadnych wątpliwości. Nie można łączyć stanowiska posła i prokuratora. Skoro tak, to dlaczego Ziobro - prokurator generalny - wciąż jest posłem? Czeka na wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Czy mandat posła Ziobry należałoby wygasić? – Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – mówi mecenas Ryszard Kalisz. – Artykuł 103. paragraf 2 Konstytucji mówi wyraźnie, że sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego – dodaje.

– Oczywiście, że nie ma żadnego problemu z łączeniem tych funkcji – mówi w rozmowie naTemat Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Powołuje się na artykuł 191. Konstytucji. To bardzo ciekawa argumentacja, bowiem w artykule 191. możemy uzyskać informację o tym, kto może składać wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. I rzeczywiście, jest tam wymieniony Prokurator Generalny. Zaraz obok związków zawodowych i kościołów.

– A co to ma wspólnego jedno z drugim? – dziwi się Borys Budka, poseł PO. – Przecież to są przepisy prawa mówiące o czymś zupełnie różnym? – Co ma piernik do wiatraka? – nie może wyjść ze zdziwienia posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

– Należy jednak podkreślić, iż w przepisach art. 97 § 1 oraz 132 § 1 i 3 ustawy o prawo o prokuraturze jest mowa o prokuratorze, a także o prokuratorze w stanie spoczynku, brak jest natomiast odniesienia w ich treści do Prokuratora Generalnego. Prawo o prokuraturze wyraźnie rozróżnia stanowisko prokuratora od funkcji Prokuratora Generalnego, który nie jest prokuratorem w rozumieniu tej ustawy – wyjaśnia już dokładniej rzecznik resortu sprawiedliwości.


Casus Barskiego i Święczkowskiego.
W 2011 roku Marszałek Sejmu wygasił mandaty dwóch prokuratorów, Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowkiego. Długo się odwoływali, w końcu sprawa trafiła przed Sąd Najwyższy, który podtrzymał w mocy decyzję Marszałka Sejmu.

– Proszę zwrócić uwagę na to, że Święczkowski i Barski byli prokuratorami w stanie spoczynku, nie czynnymi – podkreśla mec. Kalisz. – Jeśli oni musieli złożyć mandaty poselskie, to co można powiedzieć o łączeniu pracy posła i Prokuratora Generalnego? – dodaje Ryszard Kalisz

– Wskazywaliśmy na wiele przepisów, które w ustawie PiS o prokuratorze generalnym są wzajemnie sprzeczne. Ta ustawa jest zwyczajnym bublem prawnym – mówi poseł Budka. – Będę brutalny i powiem, że Zbigniew Ziobro i ci co pisali ustawę wykazują elementarne braki wiedzy w zakresie prawa konstytucyjnego.

Czy Platforma Obywatelska będzie zatem wnioskować o wygaszenie mandatu posła Ziobro? – Nie chcę się w tej chwili kategorycznie wypowiadać na ten temat. Na pewno będziemy nad tym intensywnie myśleć – mówi Budka.

– Od 2011 roku, odkąd mamy orzecznictwo Sądu Najwyższego, badanie podobnych spraw jest bardzo proste – mówi mec. Kalisz. – Jeśli ktokolwiek miał jakieś wątpliwości, to wyrok SN ostatecznie powinien je rozwiać – dodaje.

Sąd Najwyższy uznał, że pełnienie funkcji posła przez prokuratora w stanie spoczynku mogłoby prowadzić do "sytuacji trudnej, jeśli nie niemożliwej do rozwikłania".

Jarosław Kaczyński wyrok z 2011 skomentował takimi słowami: „Pewność prawa, to co jest istotą praworządności, została kolejny raz podważona. Każdy urząd państwowy powinien w tej chwili stwierdzić, że w jego mniemaniu jakiś przepis ustawy jest sprzeczny z konstytucją i odmówić jego stosowania. Dziś zdaje się nie mieć problemu z tym, że funkcja posła i Prokuratora Generalnego to pogwałcenie zapisów Konstytucji.

– Jarosław Kaczyński kilka lat temu dworował sobie ze Zbigniewa Ziobry i wysyłał go na lekcje angielskiego. Dziś on i minister sprawiedliwości powinni brać raczej korepetycje z zakresu prawa – mówi Borys Budka.

A może Prokuratora Generalnego wykładnia Sądu Najwyższego nie obowiązuje? – To typowe, PiS mówi o Prokuratorze Generalnym, że nie jest tak właściwie prokuratorem, zawsze wtedy, kiedy jest to dla nich wygodne. A w innym przypadku pojawiają się wypowiedzi o specjalnych prerogatywach. Dali mu bardzo szerokie kompetencje, to nadprokurator, szef wszystkich – mówi poseł Budka.

– Prokurator Generalny to nie jest zwykły prokurator i nie obowiązują go przepisy zawarte w artykule 103 Konstytucji – twierdzi rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. – Przecież Prokuratorem Generalnym nie może zostać ktoś, kto nie jest prokuratorem – dziwi się Borys Budka

Wygaszenie mandatu?

Czy Zbigniew Ziobro zatem złoży swój mandat poselski? – Nie liczyłbym na to – twierdzi mecenas Kalisz. – Dziś mamy posiedzenie klubu, będziemy dyskutować na ten temat. Nie wykluczam, że złożymy w tej sprawie wniosek na ręce Marszałka Kuchcińskiego – obiecuje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

W internecie można znaleźć akcję zbierania podpisów w sprawie wygaszenia mandatu. Pytanie tylko, czy nawet wspólny wniosek złożony przez PO, Nowoczesną i grupę obywatelską cokolwiek da. W Ministerstwie Sprawiedliwości idą w zaparte i twierdzą, że i prawo i sprawiedliwość są po ich stronie a Zbigniew Ziobro świetnym ministrem jest i basta.

– To tylko pokazuje, jaki PiS ma stosunek do prawa i obywateli – podkreśla Kamila Gasiuk-Pihowicz.

----------
Rzecznik ministra sprawiedliwości przesłał także sprostowanie, w którym szczegółowo odnosi się do przedstawionej tu treści. Dokument można w całości przeczytać tutaj.

Napisz do autora: pawel.kalisz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...