"Tak wielu nie chce wziąć odpowiedzialności za los uchodźców". Papież Franciszek znowu upomina katolików

W Niedzielę Palmową papież Franciszek kolejny raz stanowczo upomniał katolików, że powinni pomagać uchodźcom.
W Niedzielę Palmową papież Franciszek kolejny raz stanowczo upomniał katolików, że powinni pomagać uchodźcom. Fot. Giulio Napolitano / Shutterstock.com
Zdaniem papieża Franciszka w kryzysie migracyjnym tak wielu z nas nie chce brać na siebie odpowiedzialności za los uchodźców, że ich przeżycia podobne są do tych Jezusa Chrystusa. Przy okazji Niedzieli Palmowej papież kolejny raz przypomniał, że obowiązkiem katolików jest niesienie pomocy potrzebującym.

Zdaniem przywódcy Stolicy Apostolskiej, w kryzysie migracyjnym rzuca się w oczy, że uchodźcy zostali wystawieni na podobne poniżenie, co Jezus Chrystus wówczas, gdy odwrócili się od niego dotychczasowi przyjaciele. A później nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności za jego życie. Tu papież Franciszek widzi bardzo wiele wspólnego z tym, co muszą przechodzić dziś uchodźcy.

Przypomnijmy, iż Ojciec Święty stanowczo wzywa do otwarcia się na potrzebujących bezpiecznego schronienia uchodźców od samego początku swojego pontyfikatu. – Kieruję apel do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o konkretne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców – proponował w apogeum kryzysu migracyjnego.

– Nawet najbardziej elementarne relacje między ludźmi tworzą niekiedy sytuacje niezdolne do wzajemnego otwarcia się na siebie: zamknięta para, zamknięta rodzina, zamknięta parafia, zamknięta ojczyzna – krytykował narastającą w Europie ksenofobię.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: Reuters
Trwa ładowanie komentarzy...