Walczył z rakiem do ostatniej chwili. Nie żyje Johan Cryuff, legendarny piłkarz i trener

Johan Cryuff 1947-2016
Johan Cryuff 1947-2016 youtube /football time
Stawiany w jednym szeregu z takimi piłkarzami jak Diego Maradona, Pele czy Franz Beckenbauer. Człowiek legenda, znakomity piłkarz i trener zmarł dziś w Barcelonie w wieku 68 lat

Największe sukcesy odnosił z reprezentacją Holandii. Zdobywca Złotej Piłki w latach 1971, 1973 i 1974. W kadrze „Pomarańczowych” rozegrał 48 spotkań, strzelając dla swojego kraju 33 gole. W 1974 był wicemistrzem świata. Wielokrotnie też zdobywał tytuł mistrza kraju grając w Ajaksie Amsterdam, czy później w FC Barcelona.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej przez wiele lat pracował jako trener Ajaksu i Barcelony. Drużyny prowadzone przez Johana Cryuffa zdobywały puchary krajowe, Puchar Zdobywców Pucharu czy Puchar Europy. W 1987 został wybrany na najlepszego trenera świata.

Nałogowy palacz, przez lata nie mógł się pozbyć nałogu. Dopiero wykrycie choroby wieńcowej w 1991 roku spowodowało, że rzucił palenie. Rok temu zdiagnozowano u niego raka płuc. Rozpoczął najtrudniejszy mecz swojego życia.

– Czuję, że po pierwszej połowie meczu prowadzę 2:0. Po dotychczasowej terapii mogę powiedzieć, że wyniki są bardzo pozytywne. Zawdzięczam to wspaniałej pracy lekarzy, trosce innych osób oraz własnemu pozytywnemu nastawieniu. Mecz się jeszcze nie skończył, ale jestem pewny, że w końcu wygram – mówił na konferencji prasowej jeszcze dwa miesiące temu.


Napisz do autora: pawel.kalisz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...